Każdy człowiek bez względu na wiek i stan zdrowia potrzebuje codziennej dawki ruchu.
Aktywność fizyczna podnosi odporność organizmu, poprawia samopoczucie, gdyż w trakcie ruchu wydzielają się endorfiny – hormoy „szczęścia”, oraganizm się rozluźnia, mamy szansę zachować szczupłą sylwetkę. Ponadto organizm jest dotelniony, krew w żyłach krąży szybciej. Czujemy się młodsi, pełni witalności. Wiele pozytywnych skutków aktywności fizycznej można by wymieniać.
Dorośli powinni przeznaczać na wisiłek fizyczny min.30 minut dziennie, dzieci natomiat 60 minut. Mogą to być szybki marsz, spacer, aerobik, joga, basen itp.
Odżywianie. Aktywność fizyczna i odżywianie razem przyczyniają się do lepszego zdrowia. Przez ćwiczenia fizyczne zwiększa się ilość zużywanych kalorii. Ludziom, którzy celowo zrzucili wagę, bycie aktywnym pomaga zachować prawidłową masę ciała. Jednakże, 30 minut aktywności dziennie może nie wystarczyć do utrzymania niższej wagi. Zwiększenie ilości kalorii które spalasz, pozwala Ci jeść więcej, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo dostarczenia niezbędnych składników pokarmowych. Aktywność fizyczna i odżywianie poprawiają również stan kości. Wapń, i inne składniki odżywcze są niezbędne do zbudowania i utrzymania silnych kości, a przez aktywność fizyczną można zwiększyć ich ilość wbudowaną w kości.
Postaraj się wybrać czynności, które sprawiają ci przyjemność i które możesz wykonywać regularnie.
Niektórzy ludzie preferują takie formy aktywności, które pasują do ich codziennego planu zajęć jak praca w ogrodzie, dodatkowe spacery po schodach. Inni preferują zwykłe programy ćwiczeń w czasie przerwy w pracy. Ważną rzeczą jest być aktywnym fizycznie każdego dnia. Większość dorosłych nie wymaga konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń. Jednakże, osoby które rozpoczynają bardzo energiczny plan ćwiczeń a spełnia jeden lub więcej warunków z poniższej listy, powinien skonsultować się z lekarzem:
- Choruje na choroby przewlekłe takie jak: choroba serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, osteoporoza czy otyłość.
- Znajdują się w grupie wysokiego ryzyk wystąpienia choroby serca.
- Mają ponad 50 lat.
[vlikebox]
Korzyści zdrowotne płynące z regularnej aktywności fizyczne
- Lepsza kondycja fizyczna.
- Pomoc w rozwoju i utrzymaniu zdrowych kości, mięśni i stawów.
- Rozwój wytrzymałości i siły fizycznej.
- Pomoc w utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała.
- Zmniejszenie czynników ryzyka chorób układu krążenia, raka jelita grubego i cukrzycy typu 2.
- Pomoc w kontroli ciśnienia tętniczego.
- Polepszenie kondycji psychicznej i poczucia własnej wartości.
- Redukcja uczucia depresji i niepokoju.