Dieta dr Ornisha należy do diet niskotłuszczowych, bliska jest diecie wegetariańskiej z uwagi na nie jedzenie mięsa.

Dr Dean Ornish amerykański kardiolog opracował tą dietę w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, wzbudzając szerokie zainteresowanie. Okazało się, że dzięki stosowaniu jego diety można było wyleczyć popularne schodzenia jak miażdżyca.

Dietę dr Ornisha stanowią głównie produkty pochodzenia roślinnego czyli warzywa, owoce, rośliny strączkowe, ziarna zbóż.

Dostarcza duże ilości błonnika, dzięki czemu nie będziemy czuć głodu. Sporo też jest w niej węglowodanów złożonych. Dzienne zapotrzebowanie na węglowodany ogółem to aż 75 %, na białka – 15 %, na tłuszcze zaś tylko 10 %. Produkty, które możemy jeść bez obaw to warzywa, owoce, zboża i rośliny strączkowe. Z umiarem możemy spożywać chudy nabiał i produkty beztłuszczowe. Unikać musimy jedzenia mięsa i wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego – ryb, cukru i słodyczy, oliwek, awokado, tłustego nabiału, masła, olejów, margaryny, orzechów i alkoholu. W ciągu miesiąca jesteśmy w stanie zrzucić do 5 kilogramów nie głodząc się i nie licząc właściwie kalorii. Autor diety zaleca regularne ćwiczenia fizyczne dla podtrzymania efektu. Przeciwnicy diety dr Ornisha sugerują, iż wogule nie spożywając mięsa ani ryb, nie dostarczamy organizmowi wystarczającej dla zdrowia ilości tłuszczów, w tym cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Przez to dieta ta może być uboga w cenne składniki odżywcze. Dietę dr Ornisha chwalą osoby stroniące od mięsa, wegetarianie oraz Ci , którzy mają silną wolę.

Przykładowe menu

  • Śniadanie: płatki zbożowe z jogurtem odtłuszczonym, świeży sok z pomarańczy
  • II śniadanie: sałatka z młodych ziemniaków z dressingiem z odtłuszczonego kefiru i szczypiorkiem
  • Obiad: makaron z warzywami
  • Podwieczorek: owoce leśne z odtłuszczoną bitą śmietaną
  • Kolacja: ciemny chleb z pomidorami i kaparami (2 kromki)
  • Napoje: woda, herbata, kawa, chude mleko, soki naturalne bez cukru.

[vlikebox]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZalety gotowania na parze
Następny artykułRuszaj się na zdrowie!
Z zamiłowania kucharka. Kładę nacisk na naukę zdrowych nawyków żywieniowych. Jej drugą pasją obok pracy są ogród i literatura. Lubi długie spacery po lesie i aktywne formy spędzania czasu. Hoduje psy rasy corgy.