Słowo suplementy stało się ostatnio bardzo modne w naszym kraju. Mało kto wie, że nasi rodacy wydają na nie rocznie aż 11 miliardów złotych.

jesteśmy krajem, który przoduje w tej dziennie na naszym kontynencie. W większości przypadków, jest to efekt ulegania reklamie – kolorowe czasopisma i marketingowe filmiki. Prada jest jednak taka, że niektóre suplementy działają i naprawdę się przydają. Trzeba tylko wiedzieć co stosować i jak.

Suplementy są pewnego rodzaju modą, ale okazuje się, że mają za zadanie uzupełniać niedobory.

Pamiętajmy, że nie zastąpią one racjonalnego odżywiania. Mają one wspomagać. Duża ilość suplementów brana jest na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Nie jest dobra opcja. Przed stosowaniem jakiegokolwiek preparatu tego typu, należy zrobić odpowiednie badania. Takie testy sprawdzą poziom danego pierwiastka we krwi. Przedawkowanie suplementów może skończyć się chorobą, a czasami nawet śmiercią. Wiele suplementów nie jest przebadanych klinicznie. Musimy rozważnie dobierać zażywane produkty. Te, które posiadają akredytację to m.in: kwasy tłuszczowe Omega-3, witamina D, wapno i kwas foliowy.

Najlepiej, przed zakupem tego typu specyfików skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem.

Odpowiednią osobą może być także trener personalny, który ma przygotowanie do tego typu doradztwa. Co więcej, potrzebne są takie badania jak morfologia, biochemia, enzymy, hormony. Pamiętajmy, że bez odpowiednich badań laboratoryjnych nie stwierdzimy czego rzeczywiście nam brakuje i jakie są przyczyny naszych dolegliwości. Dzisiaj suplementy diety możemy kupić wszędzie. Jest to niestety ogromny problem, bo rynek zalewają szkodliwe podróbki. W przypadku stosowania kilku suplementów i leków o zbliżonym składzie może dojść do przedawkowania substancji i pogorszenia stanu zdrowia. Pacjenci nie chcą sobie z tego zdawać sprawę, a pseudo hurtownie zbijają kasę na głupocie ludzkiej. Przykładowo nadmierna kumulacja określonego rodzaju witamin może spowodować zaburzenia pracy układu pokarmowego. Mogą to być zaburzenia jelitowe, albo nawet trzustkowe.

Suplementy są jednak potrzebne, ale przeznaczone są dla konkretnej grupy ludzi.

Szczególnie, powinni je przyjmować dorośli stosujący dietę poniżej 1600 kcal/dobę. Są one także podawane kobietom w ciąży. Są to suplementy diety zawierające kwas foliowy i żelazo, a w uzasadnionych przypadkach wapń, jod i inne składniki mineralne. Wszystko po to, aby kobieta uzupełniła to, co traci podtrzymując dziecko. Do grupy osób, które należy suplementować zaliczają się osoby starsze. Wszystko dlatego, że zdarza im się stosować bardzo nieracjonalną dietę. Tak samo kobiety po menopauzie lib po wprowadzeniu w sztuczną menopauzę z powodu choroby nowotworowej. W ich przypadku obniżenie estrogenów wpływa na gęstość kości i może prowadzić do osteoporozy.To samo z dietami które odrzucają jakiś ważną grupę żywności. Dobrym przykładem są weganie. Jest to związane z ryzykiem niedoboru wapnia i witaminy D.

Suplement to środek spożywczy składający się z substancji odżywczych, stanowiący uzupełnienie a nie substytut zróżnicowanej diety.

Jest on w takim razie takim źródłem minerałów i pigułce. Nie wiem, czy da definicja dobrze odzwierciedla jego zastosowanie, ale właśnie coś takiego przyszło mi na myśl. Suplementacja to uzupełnianie składników odżywczych. Pamiętajmy jednak, że najpierw ich niedobory muszą być potwierdzone wynikami badań. Witaminy i składniki mineralne zażywane z suplementów diety, jak i z żywności wzbogacanej mogą prowadzić do przekroczenia górnych bezpiecznych poziomów  w przypadku niektórych składników. Wykazano, że duże dawki suplementów mogą mieć szkodliwe działanie dla zdrowia np. poprzez zwiększenie ryzyka rozwoju nowotworu złośliwego (rak jelita grubego u osób stosujących kwas foliowy).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak leczyć się ziołami?
Następny artykułPigułka szczęścia dobra na wszystko?
Stylistka, wizażystka i kosmetolog. Z kosmetyką związana jest od 1998 roku. Ma ogromne wyczucie estetyczne. Ekspert działów kosmetycznych.