Nordic walking to dynamiczny marsz, przy użyciu kijków. Można go uprawiać zarówno nad morzem, jak i w górach, w drodze do pracy czy podczas spaceru po parku.

Sport ten wymyślili na początku lat 20. XX w. w Finlandii trenerzy narciarzy biegowych. Miał on być letnią alternatywą dla treningu zimowego, gdy nie ma warunków do jazdy na nartach biegówkach. Szybko stał się popularnym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji.

Technika marszu jest też pewnym połączeniem marszu tradycyjnego (bez użycia kijów) lub chodu sportowego z techniką jazdy na nartach biegowych – odpychania się od podłoża.

Prostota i łatwość takiej aktywności a zarazem jej bezpieczeństwo umożliwia uczestnictwo w niej osób z różnego przedziału wiekowego i różnej kondycji fizycznej. Można uprawiać Nordic Walking w każdym klimacie, w dowolnym terenie, na wszystkich nawierzchniach i co ważne – przez cały rok i przez każdego!

Przy  nordic walking  oddychamy spokojnie i głeboko, nie jak to często dzieje się podczas biegania, wtedy łatwo o zadyszkę.

Podczas nordic walking ciało podpierane jest kijkami nazywanymi czasem „drugą parą nóg”. Są one specjalnie wyprofilowane i dostosowane do wzrostu spacerującego. Odciążają kolana, pomagają w utrzymaniu odpowiedniej pozycji, a także usuwają napięcie, jakie podczas zwykłego chodzenia pojawia się w barkach.

W czasie treningu pracuje ponad 90 proc. mięśni naszego ciała. Uruchamiamy praktycznie każdą ich grupę, od stóp poprzez nogi i ręce, aż do mięśni pleców, ramion, a nawet szyi.

Do trenowania nordic walking nie ma tak naprawdę żadnych przeciwwskazań. Każdy może spacerować z kijkami. Co więcej, sport ten polecany jest również w rehabilitacji po zawale czy urazach stawów. Spacer z kijkami poprawia pracę układu oddechowego i krążenia oraz wzmacnia odporność. Przeciwdziała osteoporozie i usprawnia pracę stawów.

Piękna sylwetka

Dodatkowo, jeśli będziemy wykonywać ten spacer z kijkami co najmniej trzy razy w tygodniu, możemy także zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Technika i styl

Jak każdy trening nordic walking trzeba poprzedzić rozgrzewką. Wystarczy poświęcić na nią około 10-15 minut. Trening powinien trwać 40 minut, ale ten intensywny nie może być dłuższy niż pół godziny. Ostatnie 10 minut należy zarezerwować na rozciąganie dolnych partii mięśniowych oraz pleców. Zapobiegnie to kontuzjom. Przed treningiem zadbaj o wygodny, niekrępujący ruchów strój. Najlepsze buty do spacerów to te przed kostkę z twardą podeszwą, która pozwoli, by stopa pracowała, ale uchroni ją przed kontuzjami na miękkim podłożu, np. w lesie czy na łące. Lepiej nie zakładać tenisówek, bo nie trzymają dobrze nogi. Skarpetki z naturalnych wlókien sprawią, że stopa nie będzie się bardzo pocić. Pamiętaj o przeciwdeszczowej kurtce i spodniach, dzięki którym możesz spacerować nawet w deszczu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJesteś tym, co jesz – dieta Gilian McKeith
Następny artykułŁupież
Od wielu lat pracuje jako dietetyk i doradca żywieniowy. Jest zwolenniczką jedzenia wszystkiego, na co pozwala nam organizm. Zamiłowanie do sportu i aktywności fizycznej skłoniło mnie do głębszego zapoznania się z wpływem spożywanych posiłków na organizm ludzki.