Łupież jest bardzo częstych schorzeniem skóry głowy. Często jest niesłusznie kojarzony z niewystarczającą higieną.

Nic bardziej mylnego! Skutecznie potrafi popsuć nam humor, gdy na marynarce czy sweterku widać szaro srebrzyste łuseczki.

Łupież to łojotokowe zapalenie skóry, w przebiegu którego martwy naskórek złuszcza się i staje się widoczny we włosach oraz na ciemnych ubraniach.

Jest kilka czynników wpływających na powstawanie łupieżu, m in. to źle dobrany szampon, uczulenie na dany składnik w kosmetykach do pielęgnacji włosów oraz  zabiegów fryzjerskich (farbowanie, trwała ondulacja), niewłaściwa dieta, prostowanie włosów. Łupież może także nasilać choroba i stres.

Łupież występuje w dwóch odmianach: suchy i tłusty.

Pojawia się zarówno u osób mających tłuste jak i suche włosy. Łupież suchy różni się od tłustego tym, że ten drugi oprócz złuszczania naskórka posiada cechy zapalne i towarzyszy mu świąd. W leczeniu łupieżu stosuje się lecznicze szampony zawierające ketokonazol (Nizoral, Denorex, Dandrene). Jeśli domowe sposoby zawiodą należy udać się bezzwłocznie do dermatologa.

Domowe sposoby na łupież

– Skutecznym sposobem w walce z łupieżem jest wcieranie w skórę głowy świeżego liścia aloesu.

– Przy suchym łupieżu przed każdym myciem włosów należy wcierać w skórę głowy oliwę z oliwek albo oliwkę dla niemowląt.

– Na tłusty łupież pomaga wcieranie w skórę głowy połówkę cytryny przez kilka minut, a następnie umyć włosy szamponem przeciwłupieżowym.

– Przed myciem można wcierać w skórę głowy olejek z łopianu.

– Należy wcierać w skórę głowy rozcieńczony olejek eukaliptusowy bądź rozmarynowy.

– Skuteczny przy łupieżu jest olejek kokosowy znany ze swych właściwości odżywczych. Należy wcierać go w skórę głowy i pozostawić na 30 minut, następnie umyć włosy szamponem przeciwłupieżowym.

– Przy nawracającym się łupieżu co 2-3 tygodnie należy wcierać olejek rycynowy (ok. ¼ szklanki) w umytą skórę głowy i trzymać pół godziny, zakładając czepek lub owijając ręcznikiem. Następnie należy umyć szamponem przeciwłupieżowym.

– Włosy po każdorazowym umyciu warto spłukać wodą z octem (ok. 2 łyżeczki) lub wywarem z pokrzywy (3 łyżki suszu na 1,5 l wrzątku).

– Pomocny w walce z łupieżem są szampony z zawartością 5% olejku sandałowego. Można dodać kilka kropel do butelki z szamponem (1 kropla na każde 30 ml).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNordic Walking – relaks dla każdego
Następny artykułPielęgnacja dłoni
Stylistka, wizażystka i kosmetolog. Z kosmetyką związana jest od 1998 roku. Ma ogromne wyczucie estetyczne. Ekspert działów kosmetycznych.