Wiele mówi się w ostatnich czasach o dbaniu o nasze ciało, dietę, zdrowie, ale mało kto mówi o naszej kondycji psychicznej, która wystawiona zostaje za naprawdę wielką próbę.

Praca w korporacji, życie w stresie i biegu, wieczna gonitwa, sprawiają, że coraz częściej kończymy z depresją i stajemy się stałymi bywalcami poradni psychoterapeutycznych. Często zapominamy, jak ważny jest odpoczynek od życia codziennego, ale w takim duchowym wydaniu — spacer, nieużywanie telefonu, internetu, telewizji niewożenie ze sobą laptopa na urlop.

Rozwój mobilnego świata doprowadził do tego, że coraz częściej zabieramy pracę ze sobą na urlop.

Mimo iż współczesny świat, często pomija tę kwestię, stawiając raczej na zdrowie fizyczne, dbanie o zdrowie psychiczne powinno być naszym priorytetem. To dzięki zdrowej psychice bowiem możemy sobie radzić z często sporymi problemami dnia codziennego. Jest kilka aspektów, o których powinniśmy pamiętać, jeżeli chcemy utrzymać równowagę duchową w naszym ciele. Przede wszystkim ważne jest, aby znaleźć odrobinę czasu dla samego siebie. Chodzi o to, aby zacząć robić to, co się lubi, a nie to, co musimy. Z natury praca nie należy do przyjemności, zwłaszcza wykonywana nałogowo. Pomaga w tym wszystkim oczywiście pozytywne nastawienie, nawet pomimo porażek i problemów. W przypadku, kiedy nie dajemy radę z jakimś problemem, należy odpuścić. Może okazać się, że takowy przytłoczy nas za bardzo i będzie rozkładał nasze życie. Dobrym wyjściem jest także dbanie o swój rozwój duchowy, artystyczny oraz unikanie destrukcyjnych i nadmiernie stresujących sytuacji, a także eliminowanie z własnego otoczenia tych ludzi, którzy zaburzają nasze funkcjonowanie sfery psychicznej i nie wspierają nas. Musimy pamiętać także o tym, aby każdy stres odreagować. Dbanie o zdrowie psychiczne powinno nam wejść w nawyk. Jest to tak samo ważne, jak wizyty u lekarza. Konsekwencje takiego zaniedbania mogą być katastrofalne. Co więcej, musimy pamiętać o tym, że tylko silna i zdrowa psychika pozytywnie oddziałuje na ciało.

Nadmiar stresu i negatywnych emocji sprzyja rozwojowi wielu chorób, nawet nowotworów czy dolegliwości ze strony układu krążenia.

Jest to potwierdzone naukowo. Dlatego pacjentom na stałym leczeniu poleca się wyeliminowanie stresu z życia. Trudności psychiczne przejawiają się też zwykle somatycznie: bólami, zaburzeniami układu trawiennego, alergiami, a nawet problemami dermatologicznymi. Mogą pojawić się biegunki, wymioty, utraty przytomności, omdlenia, bóle głowy, czy ataki duszności. Dlatego właśnie, Bez codziennych rytuałów higienicznych natury psychicznej organizm staje się osłabiony i podatny na różnego rodzaju choroby. Odpowiedzialna jest na to prolaktyna, czyli hormon stresu. Im bardziej wzrasta, tym człowiek czuje się gorzej i częściej popada w depresje. Dbanie o dobre samopoczucie nie tylko prowadzi do szczęścia, ale również zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęki czy kompulsje oraz wpadnięcia w nałóg.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUkąszenia komarów
Następny artykułKilka słów o hormonach
Specjalista medycyny naturalnej. Jego ulubiona działka to ziołolecznictwo, dietoterapia. Prywatnie, szczęsliwy mąż i tatuś dwójki rozbójników.