Należę do tej nieszczęsnej grupy osób, które swojego czasu łykały Ketanol Forte jak cukierki. Ból, który się ze mną nie rozstawał był tak okropny, że bez mocnych leków przeciwbólowych ani rusz.

Środki te powinny być jednak tylko ostatecznością. My natomiast sięgamy po leki przeciwbólowe zdecydowanie za często. Pominę już oczywiście fakt, że takie specyfiki niszczą nasz żołądek. Przecież każdy z was o tym wie. Oczywiście wiele osób powiem, że leki są wybawieniem i ułatwiają życie osobom cierpiącym. Nie jestem jakąś sadystką i absolutnie was rozumiem, bo sama cierpiałam, aczkolwiek wiem też, jak mocno cierpiałam po samych lekach a dokładnie, jak cierpiał mój układ pokarmowy.

Oczywiście, do tej pory mam stałą receptę na zastrzyki i fiolki ketanolu w lodówce, ale staram się radzić sobie domowymi metodami. Powiem wam, że działa to lepiej, niż bym się spodziewała.

Leki przeciwbólowe mogą powodować bardzo dużo skutków ubocznych. Nie tylko chodzi o przewód pokarmowy. Problemy mogą dotyczyć też serca i naczyń. Są jednak metody bardziej chałupnicze, na niektóre bóle. W przypadku, jeżeli doskwiera nam ból zębów, to oczywiście najlepiej umówić się z dentystą. Nic nam nie pomoże tak, jak leczenie chorego zęba, a przytrzymywanie stanu zapalnego może prowadzić nawet do zapalenia okostnej. Oczywiście, doraźnie możemy stosować goździki, które uśmierzą ból, zanim dostaniemy się do stomatologa. Wystarczy je rozgryźć i trzymać w ustach około dwóch minut. Na bóle w innych miejscach naszego ciała może pomóc też olej goździkowy. Jest w tej kwestii naprawdę dobry. Należy nim smarować miejsca, w których ból występuje. Trzeba jednak pamiętać, aby przed stosowaniem na skórę go rozcieńczyć. Stosować powinniśmy tylko preparaty ze 100% zawartością goździków, a taki specyfik kosztuje w aptece niecałe 6 zł.

Jak uśmierzyć ból domowymi sposobami
Jak uśmierzyć ból domowymi sposobami

Ja jestem zwolenniczką i fanką tego, jak na bóle działa borowina.

Jest to rodzaj torfu o dużym stopniu przetworzenia przez bakterie humifikujące. Borowina świetnie radzi sobie w przypadku bólów reumatoidalnych, bóli stawowych, kości, schorzeń mięśni, czy przy dolegliwościach kobiecych. Może być stosowania jako miejscowe okłady albo w postaci soli do kąpieli. W obu przypadkach dobrze jest korzystać z niej na ciepło: okład z torfu rozgrzewamy w gorącej wodzie i po lekkim ostygnięciu kładziemy na bolące miejsce, a sól dodajemy do ciepłej kąpieli. Borowina jest środkiem wręcz magicznym. Borowina to przede wszystkim ogromne bogactwo cennych substancji organicznych: kwasy humusowe oraz fulwonowe, węglowodany, garbniki, bituminy, białka, żywice, mikro- i makroelementy. Radzi sobie świetnie w przypadku bóli menstruacyjnych u kobiet, bóli owulacyjnych, czy stanów zapalnych układu płciowego. Jest przydatna przy walce z bólem przy endometriozie, torbielach na jajnikach, czy mięśniakach. Borowina to przede wszystkim ogromne bogactwo cennych substancji organicznych: kwasy humusowe oraz fulwonowe, węglowodany, garbniki, bituminy, białka, żywice, mikro- i makroelementy. Możemy ją stosować także jako maść, którą kupimy w aptece. Borowinę możemy też stosować na problemy ze stanami zapalnymi odbytu, hermoroidami, czy przerostami szczelin. Wtedy stosuje się tampony borowinowe. Kąpiele borowinowe można też przygotowywać z torfu. Do przeprowadzenia jednej potrzeba około 150 kg torfowego mułu. Miesza się go w kadzi z wodą, by otrzymać gęstą papkę o temperaturze ok. 45°C.

Okłady borowinowe
Okłady borowinowe

[vlikebox]

Jeżeli już musimy stosować leki przeciwbólowe, dobrze jest stosować je jako roztwór, a nie tabletkę.

Roztwór jest lepiej przyswajany przez żołądek. Mój lekarz swojego czasu namawiał mnie na przejście z tabletem, na Efferalgan. Jest to dawka 500 g czynnego paracetamolu plus substancje pomocnicze: sodu benzoesan, sodu węglan bezwodny, kwas cytrynowy bezwodny, sorbitol, sodu wodorowęglan, sodu sacharynian, sodu dukusan, powidon. Lek rozpuszczamy w szklance wody. Możemy także stosować doodbytnicze leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku dolegliwości kobiecych polecany jest Diclofenac. Powaga on przy bolesnym miesiączkowaniu, ale i przy stanach zapalnych stawów. Ciekawym specyfikiem na bóle brzucha są też miętowe krople żołądkowe, które dostaniecie w każdej aptece. Wytraczy rozpuścić je z wodą i połknąć. Potrafią uśmierzyć duży ból w okolicy przewodu pokarmowego.

Napój przeciwbólowy

Jak uśmierzyć ból domowymi sposobami
Jak uśmierzyć ból domowymi sposobami

Składniki:

  • dwie łyżeczki kurkumy,
  • jedna łyżeczka imbiru,
  • 1 łyżeczka goździków,
  • 1 litr wody.

Przygotowanie:

Goździki mielimy, a następnie dodajemy resztę składników i zalewamy wodą.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBardzo ważny pierwiastek, o którym zapominasz – magnez
Następny artykułAlergia na formaldehydy
Z zamiłowania kucharka. Kładę nacisk na naukę zdrowych nawyków żywieniowych. Jej drugą pasją obok pracy są ogród i literatura. Lubi długie spacery po lesie i aktywne formy spędzania czasu. Hoduje psy rasy corgy.