Magnez znamy wszyscy. I wcale nie mam na myśli tych, które codziennie doklejacie do lodówki razem z karteczkami dla zapominalskich.

Chodzi mi o jeden z najważniejszych pierwiastków ziemi, o którym bardzo często zapominamy. Pełni on w organizmie człowieka bardzo ważną rolę.  Bierze udział w przebiegu fotosyntezy, uczestniczy w ważnych reakcjach enzymatycznych. Niestety, mało kto o tym wie. Ludzie na swoje własne życzenie wypłukują magnez z organizmu. Grozi to choćby skurczami kończyn. Magnez posiada własności strukturotwórcze, bierze udział w konstrukcji błon komórkowych i innych elementów tkanek.

Jest to jeden z tych pierwiastków, którego w naszym organizmie jest zdecydowanie za mało.

Dlatego tak ważne jest jego stałe uzupełnianie. Niedobór tego pierwiastka u kobiety zachodzącej w ciążę prowadzi często do tzw. nadskurczliwości macicy i poronienia. Okazuje się też, że w skrajnych wypadkach niedobór tego pierwiastka może prowadzić nawet do śmierci. Do jego ubytku może dochodzić nawet w warunkach bardzo silnego stresu. Zbyt niski poziom tego pierwiastka może być przyczyną nadpobudliwości psychoruchowej, nadagrsywności, obniżonej koncentracji i zdolności do przyswajania wiedzy. Dzieje się tak już od najmłodszych lat. Magnez może być wypłukiwany przez alkohol, anaboliki, antybiotyki, leki psychotropowe i uspokajające. Z utrzymaniem jego poziomu mają też osoby pracujące fizycznie. Dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi 15-20 mg/kg masy ciała. Jest to oczywiście średnie zapotrzebowanie, ponieważ takowe jest charakterystyczne, w zależności od aktywności fizycznej, wieku i płci.

Brak magnezu najczęściej objawia się nerwowością, nadpobudliwością, problemami z sercem i trudnościami w zasypianiu.

Szczególną uwagę na jego uzupełnienie powinny zwrócić osoby pracujące fizycznie, a także te pijące kawę, lub colę, której tak często odradzamy. Substancje te wypłukują magnez i to w dużych ilościach, powodując jego niedobory. Magnez bez problemu możemy czerpać z pożywienia. Do pokarmów w niego bogatych należą: kasza gryczana, czekolada, fasola, mąka brokuły, natka pietruszki, banan, suszone owoce, groch. Pamiętajmy też o tym, że przyswajalność magnezu nie jest zbyt wysoka. Są też produkty, jakie mogą obniżyć tę przyswajalność jeszcze bardziej. Należy do nich choćby kwas szczawiowy. Niestety — fani zupy szczawiowej muszą uważać.

[vlikebox]

Z uwagi na to, że przyswajalnością tego pierwiastka jest ciężko, musimy się wspomóc suplementami.

Aczkolwiek, jeżeli w naszej stałej diecie znajdą się tak korzystne dla zdrowia elementy, to nie będziemy musieli stosować żadnych tabletek. Niestety, nie każdy ma tę możliwość. Nie należy jednak korzystać z preparatów wielowitaminowych. Nie są nic warte. Na przykład miedź z cynkiem współdziałają w enzymach przeciwutleniających (dysmutazy ponadtlenkowej cynkowo-miedziowej). Zamiast stosować wieloskładnikowe preparaty, należy podawać monopierwiastki, w pewnych odstępach czasowych, np. co kilka godzin, albo takie, które działają synergistycznie (nawzajem wzmacniają swoje działanie).