Z formaldehydem spotkałam się bezpośrednio, kiedy w moje ręce trafiła odżywka do paznokci Eveline 8w1. 

Tak moje drogie Panie! Mam na myśli tę mega cudowną odżywkę, którą się wszystkie zachwycamy, bo robi magię z naszą płytką w kilka dni. Moja płytka także w magiczny sposób się utwardziła, paznokcie było mocne, błyszczące i piękne, jak nigdy. Kto używał Eveline zapewne wie, że bez konsekwencji się nie obeszło.

Zaraz po odstawieniu odżywki wiele klientem miało diametralne pogorszenie stany płytki do tego stopnia, że kończyło się onyholizą, czylo odchodzeniem płytki od macierzy.

Eveline 8w1 ma w swoim składzie formaldehyd. Substancja ta nazywa się inaczej aldehyd mrówkowy. Formaldehyd jest bardzo dobrym konserwantem. To właśnie w 5% roztworze formaliny przechowuje się i jednocześnie konserwuje się tkanki. Jest on niestety mocno uczulający. Formaldehydy znajdują się także z naszych mieszkaniach i domach. Niestety, najgorzej działają właśnie na alergików. To, co stało się z moją płytką paznokcia to pikuś. przy skutkach ubocznych wdychania tej substancji. Objawy, jakie daje alergia na formaldehyd to problemy w oddychaniu, plamy na skórze, świąd, pieczenie garła, nosa, a nawet ucisk w klatce piersiowej. Może dojść nawet do niesamowitych trudności w oddychaniu. Tak, jak już wspomniałam alergia na formaldehyd może objawić się także odchodzeniem płytki od macierzy paznokcia. Dzieje się tak w trakcie używania odżywek, czy lakierów na bazie formaldehydu. Takie uczulenie może skończyć się wizytą u dermatologa i brakiem płytki na palcu przez długi okres czasu. Płytka, która odeszła od macierzy odrasta nawet do pół roku w przypadku dłoni i nawet do roku w przypadku stóp. W przypadku tego typu problemów zaleca się używanie olejku rycynowego lub pichtowego na płytkę. Pomaga on płytce zejść się z macierzą. Podsumowując, należy pamiętać, że pod nazwą odżywka nie kryją się tylko same składniki odżywcze, wzmacniające i polepszające kondycje naszych paznokci. Powinnyśmy zatem robić przemyślane zakupy, bo chcąc polepszyć kondycję paznokci, możemy ją jeszcze bardziej pogorszyć – a jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć.

[vlikebox]

Jeżeli chcemy uniknąć reakcji alergicznej, musimy koniecznie czytać etykiety.

Osobiście odradzam odżywkę Eveline. Jak dobra by nie była, nie jest to warte. To samo tyczy się innych specyfików do paznokci. Zawsze musimy patrzeć, czy formaldehydów nie ma w składzie. W przypadku, kiedy robimy paznokcie u manicurzystki w gabinecie, dobrze też zapytać, czy panie robią na środkach zawierających formaldehyd. Jeżeli chodzi o ubrania, dobrze jest nosić te, które zawierają w stu procentach bawełnę, jedwab lub akryl.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak uśmierzyć ból domowymi sposobami
Następny artykułIndeks glikemiczny
Od wielu lat pracuje jako dietetyk i doradca żywieniowy. Jest zwolenniczką jedzenia wszystkiego, na co pozwala nam organizm. Zamiłowanie do sportu i aktywności fizycznej skłoniło mnie do głębszego zapoznania się z wpływem spożywanych posiłków na organizm ludzki.