Dlaczego dla jednych są istną zmorą, a inni o nich nie słyszeli? Istnieją różne przyczyny powstawania tych prostopadłych, wrzecionowatych pasm na skórze, lokalizujących się głównie na pośladkach, udach, piersiach, barkach, pod ramionami lub po ich wewnętrznej stronie.

Skóra staje się w miejscach rozstępów pomarszczona, czasem delikatnie swędzi. W początkowej fazie rozstępy przybierają odcień różowy bądź fioletowy. Wtedy najlepiej starać się je likwidować odpowiednimi preparatami, bądź poddać się zabiegom ich usunięcia. Niestety w późniejszej fazie ich odcień staje się białawy i trudno je zlikwidować.

Mówi się, że za powstawanie rozstępów na skórze odpowiedzialne są: czynniki hormonalne, ciąża, znaczny wzrost masy ciała w dość krótkim czasie bądź jej nagła utrata oraz uwarunkowania genetyczne.

Jak tworzą się rozstępy? Wskutek nadmiernego rozciągania skóry, wskutek czego dochodzi do zerwania włókien kolagenowych odpowiedzialnych za jej elastyczność. Rozstępy (z łac. striae distensae) dotykają głównie kobiety, zwłaszcza ciężarne, lecz także mężczyzn intensywnie trenujących. Inne grupy ryzyka stanowią ludzie otyli, osoby przyjmujące leki steroidowe, nastolatki w okresie dojrzewania, kobiety w okresie menopauzy osoby o częstych wahaniach wagi. Na powstawanie rozstępów ma wpływ także uboga w mikro – i makroelementy dieta, zwłaszcza uboga w cynk.

Skuteczne sposoby na walkę z rozstępami

1.      Kremy na rozstępy z odpowiednim kompleksem zwiększającym produkcję kolagenu i elastyny, nawilżającym i ujędrniającym dotknięte miejsca. Kosmetyki te powinny zawierać w swoim składzie: wyciąg z soi o działaniu przeciwzapalnym, witaminy A, C , E  – naturalne  antyoksydanty, ekstrakt z cantelli asiatica  czyli wąkrotki azjatyckiej, która pobudza syntezę kolagenu, perełkowiec japoński – wzmacnia naczynia krwionośne, pirogronian sodowy (stymuluje aktywność fibroblastów), kwas mlekowy (zmniejsza rogowacenie naskórka), wyciągi ze skrzypu polnego, bluszczu, rokitnika zwyczjanego, arniki górksiej, krokosza barwierskiego, olejki: migdałowy, słonecznikowy, bawełniany, kwas foliowy, lanolinę oraz algi.

2.      Profesjonale zabiegi w salonie kosmetycznym:

a)      Mezoterapia – polega na wstrzykiwaniu w skórę dotkniętą rozstępami kwasu salicylowego i krzemionki organicznej w celu lepszego napięcia skóry i niwelowaniu rozstępów. Zabiegi wykonuje się 1 raz w tygodniu przez 8 tygodni. Później raz w miesiącu przez pół roku. Zabieg kosztuje ok. 350 zł.

b)     Mikrodermbrazja – polega na mechanicznym złuszczaniu warstw naskórka przy użyciu kryształków diamentu i pod ciśnieniem wygładza się naskórek dzięki sile ssącej. Zabieg ten pobudza produkcję kolagenu, jest bezbolesny. Koszt to ok. 150-250 zł.

c)      Dermbrazja laserowa – to drogi zabieg, przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnego lasera, którym lekarz odparowuje uszkodzone tkanki. Po zabiegu wymagana się kilkunastodniowa rekonwalescencja. Koszt to ok. 3-5 tys.

d)     Peeling chemiczny z kwasem trójchlorooctowym (TCA) – kwas ten złuszcza martwy naskórek, przyczyniając się do znacznego odmłodzenia i rozjaśnienia skóry, likwidując tym samym przebarwienia. Zazwyczaj wykonuje się od 3-10 zabiegów w ok. 4-5 tygodni. Po zabiegu może pojawić się ból i opuchlizna. Skórę należy chronić przed słońcem przez kilka miesięcy po zabiegu. Koszt to ok. 400-800 zł.

e)      Peeling chemiczny z kwasem glikolowym – kwas ten zmniejsza warstwę rogową skóry i przyczynia się do produkcji nowych komórek naskórka oraz syntezę kolagenu w skórze. Koszt to ok. 120 zł

3.     Chirurgiczne wycięcie rozstępów

– polega na wycięciu fragmentu skóry    dotkniętej rozstępami. Niestety zabieg niesie ze sobą ryzyko blizn.

4.      Leczenie farmakologiczne

– opiera się na stosowani retinoidów, które normalizują rogowacenie i zapobiegają degradacji kolagenu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGranat dla przyjemności i dla zdrowia
Następny artykułCzerwony krzew – czyli rooibos
Stylistka, wizażystka i kosmetolog. Z kosmetyką związana jest od 1998 roku. Ma ogromne wyczucie estetyczne. Ekspert działów kosmetycznych.