Po owocach się chudnie. Owoce zwłaszcza te słodkie, jak banany, winogrona czy gruszki zawierają dużo cukru.

Jedząc owoce w nadmiarze, możemy się przyczynić do wzrostu poziomu glukozy we krwi. Wzrasta gwałtownie poziom cukru, ale też szybko spada, jak przy jedzeniu słodyczy. W efekcie czujemy szybko głód i sięgamy po kolejną porcję węglowodanów. Owoce mogą przyczynić się do spadku wagi, jeśli zastosujemy rygorystyczną dietę oczyszczającą składającą się wyłącznie z owoców . Najlepiej owoce spożywać jako przekąskę np. niskokaloryczne jabłko

Produkty typu ‘light’ nie tuczą

Produkty light nie mogą zawierać cukru, jednakże zawierają najczęściej groźne słodziki oraz dla poprawy smaku dodaje się do nich często więcej tłuszczu niż do zwykłych produktów słodzonych cukrem. Wcale nie przyczynią się do utraty kilogramów. To jedynie chwyt marketingowy.

Picie zielonej herbaty ułatwia spalanie kalorii

Aby rzeczywiście szybciej spalać kalorie, musielibyśmy pić ok. 8 filiżanek zielonej herbaty dziennie. Wtedy szybkość spalania wzrosłaby o jedynie 4 %. Dietetycy zalecają owszem picie zielonej herbaty, lecz w rozsądnych ilościach, za to dodatkową suplementację tabletkami z wyciągiem z zielonej herbaty.

[vlikebox]

Po 18 nic nie jem

Istotne jest  o której kładziemy się spać. Ostatni posiłek powinno się spożyć na ok. 2,5-3 godzin przed snem. Zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami (kolacją a śniadaniem) też nie jest korzystne, gdyż organizm przestawia się wtedy na tryb oszczędny i magazynuje energię, co może odbić się na naszej wadze.

Białe pieczywo jest bardziej kaloryczne od ciemnego

Różnice w kaloryczności między białym pieczywem a ciemnym są bardzo niewielkie, lecz ogromna różnica jest jeśli chodzi o walory zdrowotne. Ciemne pieczywo zawiera znacznie więcej błonnika i składników mineralnych.

Tłuszcze są złe dla organizmu

Zależy jakie, np. tłuszcze nienasycone bogate w kwasy omega-3 i omega-6 pochodzące z ryb i orzechów są bardzo potrzebne do prawidłowej pracy mózgu.

Ziemniaki są tuczące

Ziemniaki same w sobie nie są tuczące, w 100g zawierają jedynie 60 kcal. Jednynie, gdy się je spożywa razem z mięsem czy masłem czy śmietaną stają się wtedy bardzo kaloryczne.

Jeśli moi rodzice są otyli, to ja też z pewnością będę

To, że nasi rodzice są otyli, nie oznacza że my też podzielimy ich los. Geny nie są do końca odpowiedzialne za to czy będziemy grubi. Znaczenie ma to jak się odżywiamy i czy jesteśmy aktywni fizycznie. Zatem wszystko zależy od nas samych.

Przy odchudzaniu czekolada zabroniona

Czasem można sobie pozwolić na 1-2 kostki czekolady najlepiej gorzkiej o 90 % zawartości kakao, gdyż ma niski indeks glikemiczny i zawiera cenny magnez, a wcale nie spowoduje przytycia.

Woda odchudza

Woda nie zawiera kalorii, ale za to skutecznie tłumi uczucie głodu. Poleca się pić dużo (ok.1,5 l dziennie) niegazowanej wody mineralnej podczas odchudzania, bo świetnie oczyści organizm z toksyn a przy tym nie ma kalorii.

Bez śniadania szybciej schudnę

Nic bardziej mylnego! Nie bez powodu właśnie śniadanie uważa się za najważniejszy posiłek w ciągu dnia, gdyż dostarcza nam niezbędnej energii na nowy dzień. Brak odpowiedniej porcji energii po przebudzeniu, skutkuje późniejszym nadrabianiem zaległości w ciągu dnia. Osoby, które spożywają regularne pełnowartościowe śniadania mają mniejszą skłonność do tycia, niż te które z niego rezygnują często na rzecz zgrabniejszej sylwetki.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZaparcia
Następny artykułUzależniające przekąski
Stylistka, wizażystka i kosmetolog. Z kosmetyką związana jest od 1998 roku. Ma ogromne wyczucie estetyczne. Ekspert działów kosmetycznych.