Aromaterapia, czyli leczenie zapachem, to popularna wciąż rozwijająca się dziedzina medycyny niekonwencjonalnej.

Znana była już cywilizacjom starożytnym jak starożytny Egipt, Grecja, Macedonia, Chiny oraz Indie. Aromaterapia wykorzystuje wyspecjalizowane gatunki aromatycznych roślin, które poddaje się destylacji przy użyciu pary wodnej lub maceracji przy użyciu tłuszczy. Cenne olejki lotne i substancje zapachowe znajdują się w pniu, korzeniu, korze, owocach, krzewach, nasionach, kwiatach bądź liściach danej rośliny.

Olejki eteryczne wykorzystuje się leczeniu wielu schorzeń (np. bezsenność, depresja, bóle reumatyczne, zaburzenia gastryczne).

Bardzo korzystnie wpływają na skórę oraz na nasze samopoczucie. Szerokie zastosowanie mają w przemyśle kosmetycznym (kremy, balsamy, szampony, mydła) i perfumiarskim. Olejki mogą odprężać i odstresowywać (lawendowy, melisowy, geraniowy, sandałowy) lub pobudzić i dodać nam energii (rozmarynowy, pomarańczowy, cytrynowy). Niektóre działają jak afrodyzjaki (cynamonowy, yanglowy, pieprzowy, rozmarynowy, imbirowy). Olejkom eterycznym przypisuje się działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe, odkażające, przeciwbólowe, a nawet poprawiające krążenie.

[vlikebox]

Stosuje się je kilka sposobów, do:

  • inhalacji (5-7 kropli olejku eterycznego dodać do naczynia z gorącą wodą i następnie wdychać opary przez kilka minut).
  • masażu (3-5 kropli olejku eterycznego na 10 kropli olejku nośnikowego).
  • kąpieli aromatycznej (5-15 kropli wlać do wanny z ciepłą wodą o temp. ok. 35˚ C. Kąpiel powinna trwać ok. 10-15 minut).
  • aromatyzacji powietrza (ok. 3-5 kropli olejku wpuścić do kominka zapachowego/nawilżacz powietrza).
  • kompresów ciepłych i zimnych (2-5 kropli olejku wlać do naczynia z wodą (ciepła lub zimną), zamoczyć baełnianą ściereczkę i przykładać do chorego miejsca). Kompresy ciepłe stosuje się przy bólach menstruacyjnych, artretyzmie, nerwobólach, stanach zapalnych skóry. Zimne zaś w przypadku bólu głowy, sianiaki, do oczu.

Ważne jest, aby stosować tylko naturalne olejki eteryczne, posiadające atest. Olejków nie wolno wystawiać na działanie promieni słonecznych. Powinny być szczelnie zamknięte, przechowywane w dołączonych pudełkach. Nie wolno stosować na skórę olejków nierozcieńczonych. Przez użyciem np. w celu masażu należy rozcieńczyć z olejem nośnikowym (dowolny olej roślinny) w proporcji 1:3.

[vlikebox]

Pomimo, że aromaterapia jest naturalną terapią dla organizmu należy zachować środki ostrożności podczas jej wykonywania:

Nie zaleca się stosować olejków eterycznych wewnętrznie, chyba że ulotka dopuszcza takowe użycie. Do masażu należy rozcieńczać olejki przy użyciu oleju nośnikowego. Nie wolno stosować olejków nierozcieńczonych. Nie powinno łączyć się ze sobą więcej niż 5 olejków naraz. Nie zaleca się stosowania olejków eterycznych u kobiet w ciąży. Szczególnie należy unikać olejków (goździk, hyzop, jałowiec, jaśmin, majeranek, mięta pieprzowa, mirra, rozmaryn, bazylia, benzoes, brzoza, cedr, gałka muszkatołowa, szałwia lekarska, tymianek). Wcześniej należy skonsultować się z lekarzem. Chorzy na epilepsję powinni unikać olejków rozmarynowego, hyzopowego i koprowego. U osób ze stanami zapalnymi skóry, z chorobami zakaźnymi, wysoką gorączką nie wolno stosować olejków do masażu. Po zastosowaniu olejków cytrusowych (pomarańczowy, cytrynowy, mandarynkowy), bergamotowego i arcydzięglowego należy unikać nadmiernego słońca przez 5-6 godzin. Należy unikać kontaktu z oczami. W razie dostania się olejku do oczu należy szybko przemyć oczy nie wodą a mlekiem. Przy stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych nie powinno się stosować olejku geraniowego, a przy nadciśnieniu nie należy stosować olejku tymiankowego. Niektóre olejki mogą oddziaływać na tworzywa sztuczne, należy więc zachować ostrożność. Należy zachować ostrożność u osób mających skłonności do alergii. Wpierw należy przeprowadzić test kontrolny (kroplę olejku rozpuszcza się w łyżeczce oliwy i wciera się miejsca mało widoczne np. za uchem). Jeśli po 12 godzinach nie wystąpi reakcja alergiczne (wysypka, swędzenie, zaczerwienie), można wówczas stosować dany olejek. U dzieci poniżej 12 roku życia można stosować olejki jedynie po konsultacji z licencjonowanym aromaterapeutą.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo daje nam beta-karoten?
Następny artykułNasz organizm domaga się tranu
Od wielu lat pracuje jako dietetyk i doradca żywieniowy. Jest zwolenniczką jedzenia wszystkiego, na co pozwala nam organizm. Zamiłowanie do sportu i aktywności fizycznej skłoniło mnie do głębszego zapoznania się z wpływem spożywanych posiłków na organizm ludzki.