Wyznaczona data porodu jest jedynie orientacyjna.

Zbliżający się termin porodu organizm nam zasygnalizuje. Należy uważnie obserwować swój organizm, wówczas będziemy miały czas na przygotowanie się na narodziny naszego dziecka.

Objawy zbliżającego się porodu

1. Obniżenie dna macicy – pojawia się na ok. 3-4 tygodnie przed planowanym porodem. Zmniejsza się ucisk płodu na żołądek oraz mogą pojawiać się lekkie skurcze macicy.

2. Skurcze przepowiadające – pojawiają się zazwyczaj na 7-10 dni przed porodem. Nazywane skurczami Braxtona- Hicksona. Są zwykle niebolesne i nieregularne.

3. Wstawianie się główki do wschodu macicy – występuje na 3-4 tygodnie przed porodem u pierwiastek. U 1/3 kobiet główka nie wstawia się do wschodu a i tak poród może odbyć się naturalnie.

4. Plamienie – występuje zazwyczaj na kilka godzin przed porodem na skutek skracania i rozwierania szyjki macicy. Pojawia się krwisty śluz, któremu czasem towarzyszy wydalenie czopa śluzowego (korka, który zamykał kanał szyjki macicy). Czop zostaje najczęściej wypchnięty na zewnątrz 7-2 dni przed porodem.

5. Ucisk w miednicy i na odbytnicy – spowodowany jest nisko usadowioną główką płodu. Pojawia się wówczas ból w okolicy pachwin i w okolicy krzyżowej.

6. Zwiększone parcie na pęcherz moczowy i pełność w okolicy sromu – związane jest z obniżaniem się i uciskiem płodu na pęcherz moczowy. Występuje już na kilka tygodni przed porodem.

7. Dojrzewanie szyjki – staje się miękka i rozciągliwa. Występuje na kilka tygodni przed porodem. Lekarz podczas badania zgładzenie części pochwowej oraz ujście, przez które wchodzi u pierwiastek 1 palec, zaś u wieloródek – dwa.

8. Słabnące ruchy płodu – często występują na krótko przed porodem. Często są przyczyną niepokoju u kobiet. Warto każdą wątpliwość skonsultować z lekarzem.

9. Brak łaknienia, biegunka, wzdęcia lub wymioty – mogą się pojawić na kilka dni przed porodem. Obserwuje się też nieznaczny spadek masy ciała ciężarnej.

10. Zmiany nastroju – wiele kobiet czuje niepokój, stres, zmęczenie choć czasem i przypływ energii na kilka dni przed porodem. Może również pojawić się uczucie, gorąca, kołatanie serca, uderzenia krwi do głowy.

11. Centralizacja szyjki macicy – oś długa szyjki przemieszcza się w oś kanału rodnego.

Za początek porodu uznaje się pojawienie regularnych skurczów co 10 minut trwających przynajmniej przez 30 minut, odejście wód płodowych oraz krwawienie. Należy wówczas udać się do szpitala.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPielęgnacja cery tłustej
Następny artykułJak wzmocnić odporność?
Trener personalny. Wyznaje zasadę: "Fitness to nie ćwiczenia, które wykonujemy, tylko stan ducha". Nałogowo jeżdzi na rowerze. Jest instruktorem od 6 lat.