To nieprawda, że w ciąży kobieta nie powinna być aktywna fizycznie, wręcz przeciwnie.

Jeśli ciąża przebiega bez zakłóceń i czujemy się dobrze, to nie ma powodu, by rezygnować z rozsądnej porcji ćwiczeń.

Ciąża to nie choroba, a odmienny, wspaniały czas dla każdej przyszłej mamy. A zatem jakie formy ruchu można uznać za bezpieczne będąc przy nadziei?

Sporty bezpieczne w ciąży to:

– aqua aerobic

– pływanie

– body Ball

– pilates

– ćwiczenie Kegla (ćwiczenia wzmacniające miednicę, pozwalają kontrolować mięsień dna miednicy PC zw. mięśniami Kegla; polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 10 sekund. Ćwiczenie to znacznie ułatwia poród oraz zapobiegają wysiłkowego nietrzymaniu moczu)

– fitness dla kobiet ciężarnych

– joga (pod okiem instruktora)

– spacery, wędrówki

– jazda na rowerku stacjonarnym

Oczywiście istnieją przeciwwskazania do uprawiania sportu, mianowicie, gdy ciąża jest zagrożona, czy też pojawiają się krwawienia, ciąża jest mnoga bądź też ciężarna cierpi na którąś z  chorób – cukrzyca, nadciśnienie, anemia, choroby serca itp.

Wszelkie wątpliwości należy konsultować z lekarzem.

Zalety regularnych ćwiczeń podczas ciąży to: lepszy sen, ćwiczenia fizyczne niwelują dolegliwości ciążowe jak np. zaparcia czy bóle pleców, zwiększa się tempo przemiany materii, mamy kontrolę nad swoją formą oraz wpływ na szybszy powrót do dawnej sylwetki po porodzie, jesteśmy lepiej przygotowane do porodu, zwłaszcza po ćwiczeniach Kegla. Należy pamiętać, że sport w rozsądnych ilościach podczas ciąży wpływa bardzo korzystnie na samopoczucie ciężarnej, jak również na kondycję serca i płuc. Jeśli nasze ciało dostaje dawki energii to i my lepiej się czujemy, a tym samym jesteśmy zdrowsze! Najlepszym momentem na wszelkie ćwiczenia to drugi trymestr, gdyż wtedy wiele kobiet odczuwa wyraźną poprawę samopoczucia, znikają mdłości, tkliwość piersi itp.

W trzecim trymestrze ciąży powinno się znacznie ograniczyć sport, gdyż łatwiej o kontuzję i przedwczesny poród.

Wiedząc jakie rodzaje aktywności fizycznej są dla kobiet ciężarnych bezpieczne, warto wiedzieć, które sporty na czas ciąży należy bezwzględnie sobie odpuścić mając na względzie dobro dziecka:

– wszelkie sporty walki

– narciarstwo

– jazda konna

– wspinaczka górska

– forsowna jazda na rowerze

– nurkowanie

– surfing

– lekkoatletyka

– akrobatyka

– tenis

– sporty zespołowe (np. baseball, piłka ręczna)

– bieganie (powyżej 3 km dziennie)

– nie wolno podnosić ciężkich rzeczy

Powyższe sporty narażają ciężarną na wszelkie kontuzje i potencjalne upadki, więc lepiej nie narażać swojego zdrowia i zdrowia dziecka. Najbezpieczniej to skonsultować z lekarzem ginekologiem chęć uprawiania danego sportu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta dr Perricone
Następny artykułDieta francuska
Trener personalny. Wyznaje zasadę: "Fitness to nie ćwiczenia, które wykonujemy, tylko stan ducha". Nałogowo jeżdzi na rowerze. Jest instruktorem od 6 lat.