Menopauza (klimakterium) oznacza ostatnie krwawienie miesięczne. Jest naturalnym procesem w życiu każdej kobiety, podobnie jak dojrzewanie.
Proces ten trwa zazwyczaj kilka lat, dotyka kobiety w wieku 45-55 lat. Związany jest z obniżeniem poziomu hormonów estrogenu i progesteronu. W związku z czym pojawia się szereg typowych dolegliwości związanych z klimakterium, jak problem z zasypianiem, drażliwość, płaczliwość, depresja, uderzenia gorąca, spadek libido czy przyrost masy ciała.
Aby złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości zalecają często kobietom hormonalną terapię zastępczą. Jednakże każdy lek tradycyjny może wywoływać skutki uboczne.
Najzdrowsze są preparaty naturalne – chociażby zioła. Zioła stosowane w okresie menopauzy
- SZAŁWIA – działa estrogennie, łagodzi uderzenia gorąca i nadmierną potliwość.
- NAGIETEK – działa przeciwzapalnie, łagodzi objawy klimakterium.
- DZIURAWIEC – łagodzi z stany depresyjne, uspokaja, pomocny w bezsenności. Nie można stosować go z innymi antydepresantami. Można stosować go do 2 miesięcy. Dziurawiec dobrze współgra z passiflorą.
- MELISA – działa uspokajająco i antydepresyjnie, łagodzi bóle głowy.
- MĘCZENNICA CIELISTA (Passiflora incarnata) – zalecana w stanach wyczerpania nerwowego, niepokoju, wykazuje podobnie jak melisa działanie uspokajające.
- CZERWONA KONICZYNA – przyczynia się do wzrostu estrogenów, bogata w witaminę C i minerały takie jak magnez, wapń, potas, niacynę.
- GINKO BILOBA (MIŁORZĄB JAPOŃSKI) – łagodzi huśtawkę nastrojów, poprawia pamięć i koncentrację.
- WERBENA – łagodzi wahania nastroju i nadmierną drażliwość, działa uspokajająco.
- KORZEŃ WALRIANY (KOZŁEK LEKARSKI), SZYSZKI CHMIELU – działają uspokajająco, zalecane przy problemach z zasypianiem i wyczerpaniu nerwowym.
- KORZEŃ PLUSKWICY GRONIASTEJ – łagodzi uderzenia gorąca, bezsenność, stany depresyjne.
- ŻEŃ-SZEŃ – działa wzmacniająco na organizm, wzmaga koncentrację, poprawia samopoczucie i zwiększa odporność na stres.
[vlikebox]