Mało kto zdaje sobie sprawę, że wymioty są swojego rodzaju odruchem obronnym organizmu.

Organizm próbuje się pozbyć w ten sposób szkodliwych składników. Chora osoba może mięć nagłą i gwałtowną potrzebę zwrócenia jakichś składników. Spowodowane jest to nasilonym skurczem mięśni brzucha.

Może się jednak okazać tak, że wymioty sugerują coś znacznie groźniejszego i zagrażającego naszemu życiu.

Są też przypadki, kiedy wymioty mogą być prowokowane. Wtedy mówimy o zaburzeniach łaknienia. Czynniki prowokujące mogą pochodzić z różnego typu punktów. Nie jest to takie jednoznaczne, jakby się na pierwszy rzut oka zdawało. Okazuje się, że odruch może być wywołany z przewodu pokarmowego. Może być związany z ciążą, infekcją, toksycznym działaniem leków/używek lub chorobą umiejscowioną w ośrodkowym układzie nerwowym (np. guzy mózgu, obrzęk mózgu), albo zrostami jelit.

Jakiekolwiek by powód nie był, częste i długotrwałe wymiotowanie szkodzi naszemu zdrowiu i życiu.

Jeżeli wymiotom towarzyszy gorączka lub biegunka to na pewno mamy do czynienia z jakąś infekcją. W przypadku dodatkowych bóli głowy możemy spodziewać się jakieś patologii w mózgu. Zwłaszcza jeśli wymioty i ból głowy poprzedza uraz w obrębie czaszki. W takim wypadku musimy jak najszybciej wezwać pogotowie. Okazuje się, że treść żołądka nie pozostaje bez znaczenia i może nam dużo powiedzieć o dolegliwości, z jaką się borykamy. Wymioty krwiste charakterystyczne są dla krwawienia z przełyku. Jeśli treść jest z kolei fusowata (czarna, strzępkowa) świadczy to o tym, że krew uległa strawieniu przez kwas solny, wydzielany w żołądku, więc najprawdopodobniej tam może być zlokalizowane miejsce krwawienia. W obu przypadkach najlepiej od razu zgłosić się do lekarza. Taka sytuacja na pewno świadczy o zagrożeniu nie tylko zdrowia, ale i życia pacjenta.

Wymioty można także prowokować i zazwyczaj robią to osoby chorujące na wszelkiego rodzaju zaburzenia łaknienia.

Jest to objaw szczególnie charakterystyczny dla bulimii. Osoby chore na ten rodzaj zaburzeń łaknienia mają tendencję do nieprzeciętnego objadania się, a w następstwie do prowokowania wymiotów. Kiedy ktoś się objada, to jego żołądek rozszerza się do ponadnormalnych rozmiarów. Żołądek jest jak worek – ile wrzucisz do niego, taki urośnie. Okazuje się, że gdy wymiotując opróżniamy go, ale nadal pozostaje rozciągnięty. Pamiętamy też, że im bardziej rozciągnięty żołądek, tym trudniej pohamować Ci głód. Zataczamy więc nieciekawe koło. Konsekwencjami takiego stanu rzeczy mogą być pęknięcie przełyku, refluks, anemia, osłabienie, senność, problemy z okresem, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, uderzenia gorąca. Konsekwencji jest mnóstwo.

Leczenie po okresie wymiotów nie jest ciężkie, ale wszystko zależy od tego, ile taki stan rzeczy się utrzymywał.

Wszystko polega na tym, na zapobiegnięciu odwodnienia i zaburzeniu równowagi kwasowo-zasadowej. Nie można dopuścić do powstania jakichkolwiek zmian metabolicznych.  Bardzo ważne jest również leczenie przyczyny powstania wymiotów. Jeżeli są to zaburzenia łaknienia, to konieczna jest konsultacja psychologiczna i leczenie bulimii. Możliwe, że potrzebny będzie psychiatra oraz leczenie antydepresantami. Ciężka może być sytuacja, gdy powodem jest obrzęk mózgu lub krwawienie do przewodu pokarmowego. Leczenie przeciwwymiotne stosuje się w rzadkich wypadkach i decyzja o jego wdrożeniu powinna należeć tylko i wyłącznie do lekarza, ponieważ leki przeciwwymiotne wykazują bardzo silne działania niepożądane! Łagodzącym środkiem na wymioty jest napar z ziół, szczególnie z rumianku lub mięty. Innym rozwiązaniem może być zjedzenie kilku migdałów.

Istnieje też wiele domowych sposobów na wymioty.

Szczególnie przydatne mogą okazać się, dla kobiet w ciąży. Szczególnie przydatne mogą być zioła. Bardzo popularny może być napar z rumianku, mięty i melisy posiada naturalną właściwość łagodzenia skutków niestrawności. Poprawia trawienie, ale również koi podrażnienia ścian żołądka. Picie ciepłych, ziołowych naparów łagodzi nudności i zapobiega odwodnieniu się organizmu. Niektórzy stosują także sok z cytryny. Dodanie kilku kropel soku z cytryny do wody lub gorzkiej herbaty pomoże zmniejszyć odczuwanie nudności. Szczególnie przydatne może okazać się przy nudnościach po spożyciu alkoholu. Czasami samo wąchanie świeżo ukrojonego plasterka cytryny może wstrzymać dokuczliwe mdłości. Mało znanym sposobem jest stosowanie wywaru z ryżu. Napój musi być lekko wystudzony, ponieważ gorący wywar spowoduje zwiększenie dolegliwości żołądkowych. Pomóc może także posiadany w prawie  każdym domu ocet jabłkowy. Wystarczy łyżka, aby pomóc w przypadku nudności. Aby zneutralizować jego smak, można zażyć go z odrobiną miodu. Ocet jabłkowy polecany jest również osobom na diecie.

Dobrze jest pamiętać, że uciążliwe zwracanie powoduje odwodnienie organizmu. Dlatego właśnie należy pić w tym przypadku dużo wody – najlepiej przegotowanej i ciepłej.

[vlikebox]

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym grozi nadmiar potasu w organiźmie?
Następny artykułPost metodą na długowieczność i zdrowie
Od wielu lat pracuje jako dietetyk i doradca żywieniowy. Jest zwolenniczką jedzenia wszystkiego, na co pozwala nam organizm. Zamiłowanie do sportu i aktywności fizycznej skłoniło mnie do głębszego zapoznania się z wpływem spożywanych posiłków na organizm ludzki.