Jest przedmiotem dyskusji wielu par. Seks w okresie ciąży jest jak najbardziej pożądany i nie zagraża rozwijającemu się dziecku pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo. Już w pierwszych tygodniach ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Hormony „buzują” zapewniając ciężarnej niemałe doznania w postaci zmiennych nastrojów, obrzmiałych i wrażliwych na dotyk piersi, spadku libido, nudności, senności i ciągłego zmęczenia itp. W tym okresie (I trymestr) kobiety zazwyczaj odczuwają wyraźny spadek libido. Zdarza się jednak, iż niektóre panie czują się odwrotnie – przypływ ochoty na seks. Seks w okresie ciąży może być dla obojga partnerów nowym ekscytującym doznaniem. Warto nie rezygnować z niego. Może służyć też kobiecie jako forma aktywności fizycznej. 

I trymestr

W tym okresie właściwie dozwolona jest każda pozycja uprawiania seksu. Do zalecanych pozycji w seksie w okresie ciąży należą: pozycja klasyczna (ale mężczyzna nie opiera się o kobietę, polecana we wczesnym etapie ciąży), tylna (kobieta klęczy opierając się obok łóżka, mężczyzna klęka za nią), boczna (kobieta leży na boku, mężczyzna kładzie się za nią na tym samym boku), pozycja na jeźdźca (kobieta siada na kolanach mężczyzny), pozycja „kąt prosty” (kobieta leży na plecach z lekko rozsuniętymi nogami i ugiętymi kolanami, stopy opiera za pośladkami partnera, ten ze zgiętymi nogami.

Wiele par ma obawy przed seksem, bojąc się, że zrobi krzywdę dziecku lub boi się, że uprawiając seks przyczyni się do poronienia. Maluszek chroniony jest przez mięśnie macicy, błony płodowe oraz płyn owodniowy. Niektóre kobiety w tym czasie odczuwają suchość pochwy, mogą sięgnąć po żele nawilżające. Należy jednak odstawić wszelkie chemiczne środki pobudzające doznania erotyczne. Nie zaleca się także stosowania wszelkich „erotycznych gadżetów”, które wprowadza się do pochwy, gdyż mogą spowodować stany zapalne dróg rodnych. Należy również powstrzymać się od seksu oralnego, gdzie stroną czynną jest mężczyzna.

Seks w ciąży zabroniony jest wówczas, gdy:

  • ciąża jest zagrożona poronieniem lub jeśli u kobiety wystąpiło wcześniej poronienie,
  • ciąża zagrożona jest przedwczesnym porodem,
  • nawracają się infekcje dróg rodnych,-  nieprawidłowe umiejscowienie łożyska,- skracanie się i niewydolna szyjka macicy,
  • jeśli występuje ciąża mnoga,
  • jeśli powtarzają się plamienia lub krwawienia po stosunku.

Czasem po stosunku może pojawić się plamienia. Są one skutkiem mechanicznego drażnienia pochwy oraz jej przekrwienia. Mogą pojawić się także bóle w dole brzucha. Wszelkie wątpliwości należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

II trymestr

W tym czasie mijają zwykle przykre dolegliwości ciąży takie jak nudności i wymioty. Kobieta ma teraz więcej energii, oswoiła się z nowym stanem, nabiera więc ochoty na seks. Jest to najlepszy czas na doznania miłosne, bo brzuszek nie jest jeszcze zbyt duży. Ważne jest Należy unikać pozycji, które uciskają brzuch (np. pozycji klasycznej)  i tych, w których kobieta leży na plecach.

III trymestr

Wraz z powiększającym się brzuchem kobiety odczuwają mniejszą potrzebę seksu. Wynika to często z narastającej ociężałości, częstego parcia na mocz, męczących zgag. Wiele kobiet czuje się też mało atrakcyjnie dla swoich partnerów.  Należy rozmawiać ze sobą o wszelkich często nieuzasadnionych obawach. Dla wielu mężczyzn kobiety w zaawansowanej ciąży są szczególnie podniecające. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to nie trzeba rezygnować z seksu aż do samego porodu. Zwłaszcza jeśli się on spóźnia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak szybko powrócić do wagi sprzed ciąży?
Następny artykułZioła w kosmetyce
Trener personalny. Wyznaje zasadę: "Fitness to nie ćwiczenia, które wykonujemy, tylko stan ducha". Nałogowo jeżdzi na rowerze. Jest instruktorem od 6 lat.