Zioła powinno się suszyć jak najszybciej po ich zebraniu. Części roślin, które chcemy wysuszyć powinny być suche, pozbawione zanieczyszczeń, wolne od owadów i chorób.

Rozkładamy je cienką warstwą na podwójnej warstwie bibuły lub papierze gazetowym i zostawiamy aż do całkowitego wysuszenia w ocienionym ale przewiewnym miejscu, od czasu do czasu poruszając.

Nie powinno się suszyć ziół na słońcu, gdyż czynne substancje i olejki zawarte w ziołach szybko ulegają rozkładowi.

Najlepsze będzie pomieszczenie o temperaturze 20-32 stopnie Celsjusza. Czas suszenia wynosi ok. 5-6 dni. Dobrym miejscem na suszenie ziół będzie spiżarka z otwartymi drzwiami, żeby był przewiew, sucha szopa w ogrodzie, w pobliżu piecyka czy kaloryfera. Należy unikać takich miejsc jak garaż, gdyż ewentualne spaliny mogą zanieczyścić zioła. Inną znacznie szybszą metodą suszenia ziół jest ich suszenie w nagrzanym piekarniku do temperatury około 60 – 70 stopni, umieścić w nim rośliny na blachach do pieczenia, i pozostawić lekko uchylone drzwiczki. Trzeba często kontrolować jakość roślin i w razie potrzeby zmniejszyć temperaturę. Zioła należy suszyć osobno. Zioła powinny być suche, lecz przy dotknięciu nie mogą rozsypywać się w proszek. Zioła możemy też zamrażać, również dzięki tej metodzie zachowują swoje cenne właściwości.

KIEDY ZBIERAĆ?

Zdecydowaną większość ziół zbiera się latem, przed lub trakcie kwitnienia. Najlepiej w suchy dzień, po opadnięciu rosy z liści. Nasiona i zdrewniałe części roślin zbiera się wczesną jesienią bądź na wiosnę.

KUPOWANIE ZIÓŁ

Suszone zioła są ogólnodostępne, zarówno w sklepach zielarskich, aptekach jak i dobrych marketach. Pachnące zioła i kwiaty, (lawenda) mogą być przechowywane przez 2 lata, pozostałe do trzech lat. Kminek jest bardzo trwałym ziołem, można przechowywać nawet 10 lat. Przyprawy ziołowe powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach, najlepiej szklanych. Należy je przechowywać w miejscu suchym, pozbawionym bezpośredniego światła. Pojemniki należy podpisać razem z datą zakupu zioła. Zioła należy chronić przed wilgocią. Świeże zioła należy skropić wodą, wstawić do kubeczka z wodą i przechowywać w miejscu chłodnym jak spiżarka czy lodówka. Należy opłukać zioła i kroić bezpośrednio przed użyciem. Najlepiej kroić na deseczce plastikowej, a jeśli na drewnianej – to powinna być zmoczona, by soki z ziół w nią nie wsiąkły.

[vlikebox]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta optymalna Kwaśniewskiego
Następny artykułBMI (Body Mass Index)
Specjalista medycyny naturalnej. Jego ulubiona działka to ziołolecznictwo, dietoterapia. Prywatnie, szczęsliwy mąż i tatuś dwójki rozbójników.