To częsta przypadłość, zwłaszcza u osób zabieganych, żyjących w ciągłym pośpiechu.

Objawia się pieczeniem w żołądku lub przełyku zazwyczaj po przejedzeniu bądź spożyciu tłustych i ostro przyprawionych potraw. Zgaga nazywana  jest też chorobą refluksową.

Główną przyczyną powstawania zgagi jest nadkwaśność soków żołądkowych. Pokarm trafia do żołądka i jest neutralizowany kwasami trawiennymi.

Następnie powinien trafić do jelit, jednak na skutek słabego zwieracza kończącego przełyk pokarm wymieszany z kwasem solnym i pepsyną zaczyna cofać się wywołując nieprzyjemne pieczenie – zgagę. Czujemy wtedy charakterystyczny palący ból zamostkowy, który promieniuje w kierunku ust.

Co nasila zgagę?

– Niewłaściwa dieta – ciężkostrawne tłuste i ostre pokarmy

– Kawa, herbata

– Alkohol

– Czekolada

– Owoce cytrusowe

– Napoje gazowane

– Sok pomidorowy

– Cebula

– Orzeszki ziemne

– Kapusta i ogórki kiszone

– Nadmierny wysiłek fizyczny

– Stres

– Nikotyna

– Nadwaga

– Schylanie się

– Ciąża – powiększający się płód osłabia ściany przełyku, powodując zgagę zwłaszcza w ostatnim okresie ciąży. Należy jeść często a mało, by żołądek mógł strawić całe jedzenie.

[vlikebox]

Sposoby na zgagę:

– W leczeniu zgagi stosuje się leki neutralizujące kwasy (ranigast max, rennie, famidyna, gastro).

– Unikanie alkoholu, kawy, napojów zawierających kofeinę (w tym pepsi, coca-cola).

– Unikanie przejadania się.

– Unikanie produktów, które nasilają zgagę (patrz: co nasila zgagę).

– Unikanie tłustych potraw.

– Szklanka letniego mleka.

– Nie należy pić mięty, gdyż pobudza dodatkowo soki trawiennie i może nasilić zgagę.

– Nie najadanie się przed snem. Ostatni posiłek powinien być spożyty minimum 2-3 godziny przed udaniem się na spoczynek.

– Należy spać nie zupełnie na płasko, tylko spać w pozycji z lekko podniesioną głową, to zapobiegnie się cofaniu pokarmu.

– Migdały łagodzą zgagę.

– Siemię lniane – 2-4 łyżeczek zalać gorącą wodą i odczekać aż ostygnie. Można pić profilaktycznie po każdym posiłku lub gdy dopadnie nas zgaga.

Jeśli zgaga pojawia się dość często minimum 2-3 razy w tygodniu i staje się dla nas uciążliwa, należy zasięgnąć porady specjalisty gastrologa, który zaleci badanie endoskopowe przewodu pokarmowego i ustali właściwą diagnozę.

[vlikebox]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta Zone
Następny artykułNiskie libido – przyczyny
Trener personalny. Wyznaje zasadę: "Fitness to nie ćwiczenia, które wykonujemy, tylko stan ducha". Nałogowo jeżdzi na rowerze. Jest instruktorem od 6 lat.