Gotowanie na parze to bardzo stara metoda obróbki żywności. Znana jest w Chinach od ponad 3000 lat.
Oprócz pieczenia należy do najzdrowszych metod przyrządzania potraw kulinarnych. Żywność przyrządzana pod wpływem pary zachowuje znacznie więcej składników odżywczych, od tych gotowania w wodzie czy smażenia.
Od lat przyzwyczajeni jesteśmy do smażenia, duszenia i ewentualnie pieczenia. Warto jednak wiedzieć, że tradycyjne gotowanie powoduje utratę 40% witamin i minerałów.
W przypadku witaminy C straty mogą wynieść nawet do 70%. Warzywa gotowane w wodzie tracą cenne witaminy i minerały pod wpływem wysokiej temperatury. W efekcie wiele składników odżywczych zostaje w wodzie, którą wylewamy do zlewu (np. odcedzając ziemniaki). Chcąc gotować na parze najlepiej zaopatrzyć się w garnek ze specjalnym metalowym sitkiem. W sklepach dostępne są też parowary, dzięki którym możemy jednocześnie na kilku piętrach przyrządzać jednocześnie mięso (drób, cielęcina), ryby, owoce morza, warzywa, owoce, kasze czy ryż.
ZALETY GOTOWANIA NA PARZE
- oszczędzamy czas (gotując w parowarze możemy przygotować cały obiad w 20 minut!)
- nie musimy nadzorować gotowania, stale mieszać i obracać dania. Gotowanie w parowarze odbywa się samoczynnie bez naszego udziału.
- zachowujemy większość cennych składników żywności
- nie trzeba nadmiernie przyprawiać potraw
- dzięki zamykanej pokrywce, nic nam nie wykipi
- warzywa zachowują naturalny smak i kolor
- potrawy są mniej kaloryczne i lekkostrawne, do gotowania na parze nie dodajemy tłuszczu ani soli
[vlikebox]
Jak gotować na parze?
Do garnka należy wlać 2-3 cm wody, tak by żywność na sitku się z nią nie stykała. Do wody możemy wrzucić kostkę rosołową bądź świeże lub suszone zioła. Przyrządzając rybę warto przed parowaniem jej skropić sokiem z cytryny albo do wody dodać białego wina, które uszlachetni jej smak. Jeśli martwimy się o smak potraw, o to czy nie będą mdłe, możemy posolić je na talerzu. Jedzenie nie może być zbyt ciasno ułożone, bo wtedy nierównomiernie się uparuje. Musi być rozłożone jednowarstwowo i równomiernie. Wyłożenie sitka liśćmi białej kapusty lub pekińskiej, zapobiegnie przywieraniu jedzenia. Pokrywka musi szczelnie przykrywać garnek, wówczas nie będzie się ulatniało ciepło podczas gotowania. Jeśli podczas gotowania woda wyparuje, należy ją uzupełnić wrzątkiem. Przed gotowaniem należy opłukać warzywa czy mięso. Ziemniaki można gotować w mundurkach. Jeśli gotujemy w parowarze kilka potraw naraz, na dole powinno się znaleźć mięso i ryby.
Czas przyrządzania potraw na parze
- Ryby: 6-8 minut,
- Warzywa: 15-25 minut (ziemniaki 20-30 minut),
- Pulpety mięsne: 10-20 minut,
- Ryż: 30 minut
- Drób: 40-50 minut,