Zioła są ogólnodostępne w sklepach zielarskich i ogrodniczych oraz aptekach. Można kupić zarówno suszone, w postaci nasion, jak i coraz częściej jako sadzonki doniczkowe nawet w niektórych dobrze zaopatrzonych marketach.

Warto jednak też spróbować samemu spróbować wyhodować swój „ziołowy ogródek” na parapecie kuchennym czy też balkonie. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasze zioła są bez jakichkolwiek dodatków i ulepszaczy. Najzdrowsze są świeże zioła, zachowują wtedy najwięcej właściwości leczniczych.

Jakie zioła warto uprawiać?

– koper – pomaga w trawieniu.

– rumianek- łagodzi ból i podrażnienia, ułatwia zasypianie.

– nagietek – ma działanie ściągające i przeciwzapalne.

– bazylia – działa przeciwzapalnie, ułatwia trawienie, pobudza.

– oregano – działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie, idealne do pizzy.

– majeranek – dobry do dań ciężkostrawnych.

– pietruszka – to bomba witamin i minerałów, nadaje smak większości potraw.

– tymianek – doskonały do potraw mięsnych, ułatwia trawienie, jest antyseptykiem.

– dziurawiec – niezastąpiony na oparzenia słoneczne.

– szałwia – podnosi smak potraw zwłaszcza mięsnych, pomocna przy stanach zapalnych

jamy ustnej i gardła.

– melisa – działa uspokajająco i antydepresyjnie, reguluje trawienie.

– rozmaryn –  niezastąpiony w kuchni jako przyprawa, łagodzi stany zapalne

stawów.

Idealnym czasem dla uprawy ziół jest wczesna wiosna –  początek marzec.

Do uprawy ziół najlepsze będzie miejsce nasłonecznione, parapet okna południowego, zachodniego lub wschodniego. Idealną temperaturą dla uprawy ziół jest 15-20 stopni. Zioła są wrażliwe na przeciągi, przy wietrzeniu więc należy doniczki odstawiać na bok. Zioła jednoroczne rosnące w świeżej glebie, nie trzeba nawozić. Zioła wieloletnie należy zasilać nawozem płynnym co 2 tygodnie, szczególnie późną wiosną i latem. Nawozy powinny być oparte wyłącznie o składniki naturalne. Do spożycia na świeżo zioła powinno się zbierać tuż przed posiłkiem. Zioła można zasuszyć lub zamrozić. Zabiegi te też trzeba przeprowadzić natychmiast po zbiorze, gdyż ścięte zioła szybko tracą swoje walory.

Nasiona sadzi się najpierw do niewielkich pojemników (mogą być to małe doniczki, opakowania po jogurtach itp.) z otworami w dnie.

Najlepiej użyć specjalnej ziemi do wysiewu nasion. Zapobiegniemy wszelkim chorobom delikatnych siewek. Jak siewki podrosną, należy przesadzić je do większych doniczek. Na dnie każdej doniczki powinien znajdować się drenaż z kamyków bądź keramzytu. Zapobiegniemy w ten sposób zaleganiu wody. Najlepiej kupić specjalną mieszankę ziemi dla warzyw i ziół, lecz zwykła ziemia do roślin doniczkowych zmieszana z odrobiną piasku też będzie dobra. Można też posadzić kilka ziół w jednej podłużnej donicy – skrzynce. Wysokie rośliny należy posadzić z tyłu, płożące się po bokach donicy, a te niższe z przodu.  Jednakże do tego typu uprawy należy wybrać rośliny wolno rosnące.

Zioła potrzebują dużo wilgoci. Należy podlewać je regularnie. Do podlewania można używać wody prosto z kranu, najlepiej jeśli woda będzie odstana w konewce.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPielęgnacja skóry zimą
Następny artykułPiramida zdrowego odżywiania
Specjalista medycyny naturalnej. Jego ulubiona działka to ziołolecznictwo, dietoterapia. Prywatnie, szczęsliwy mąż i tatuś dwójki rozbójników.