Noc sylwestrowa zdarza się tylko raz w roku. Ludzie świetnie bawią się, balują całą noc, albo poddają się sylwestrowej libacji, którą czują jeszcze następnego dnia.

Nieważne czy bawimy się na balu, czy na domówce. Alkohol potrafi lać się w niezliczonej ilości. Ważne jednak, aby pamiętać o umiarze. Jednak nie zawsze się to udaje, jak wzmiankowałem wcześniej. Wódka, wino, whisky, a na koniec szampan i może jeszcze mały drink. To najgorsze, co można sobie zrobić. Prawda jest taka, że mało kto pilnuje się na imprezie i stara się nie mieszać.

To właśnie mieszanie alkoholu sprawia, że noworoczny poranek to jedna wielka katorga. Kac morderca!!!

Może nie napiszę jakiejś złotej myśli, ale najlepszym sposobem na kaca jest niepicie. Nie jest to jednak w myśl sylwestrowej imprezy. Są jednak pewne sztuczki, które możemy zastosować, jeżeli jednak nie przypilnujemy swojej osoby.

Jeżeli chcemy sobie poradzić z problemem, musimy go zdefiniować.

Kac jest to złe samopoczucie po alkoholowym upojeniu. Są to typowe objawy picia niezgodnie z możliwościami własnego organizmu to pojawiające się nazajutrz ból głowy, mdłości, wrażliwość na światło i hałas, odwodnienie oraz ogólne zmęczenie. Wiele czynników na wpływ: geny, stan wątroby, tkanka tłuszczowa, stan zdrowia, styl picia, przyjmowane leki itp. Główne przyczyny kaca to odwodnienie, zatrucie i brak snu. Zatem, aby kac minął, trzeba się nawodnić, odtruć i odespać. To tak w krótkim tego słowa znaczeniu.

Po pierwsze – woda.

Wbrew pozorom to, co najbardziej powszechne, może pomóc najlepiej. Jak wspomniałem wcześniej, kac spowodowany jest odwodnieniem komórek mózgu. Dlatego właśnie te płyny trzeba uzupełnić. Nawadniać można na różne sposoby. Klasycznie, to spróbować wstać i jak najszybciej zacząć pić, najlepiej niegazowaną wodę mineralną. Można także przewidzieć problem wcześniej i nawadniać się odpowiednio w trakcie imprezy.

Uderzenie z grubej rury – kawa.

Jest to metoda dla prawdziwych wyjadaczy i można na nią różnie zareagować. Nie jest także najzdrowszym wyborem, ale może być bardzo skuteczne. Kawa z jednej strony również odwadnia, ale z drugiej, ma kofeinę i daje potężnego kopniaka energetycznego. Szczególnie polecana jest kawa z mlekiem. Dzięki temu dochodzi w naszym organizmie do estryfikacji, czyli wytworzenia estrów w reakcji syntezy kwasu mlekowego z alkoholem etylowym. Produktem ubocznym takiej reakcji jest woda, a co za tym idzie, możemy w ten sposób nawodnić komórki mózgowe.

Izotonici to mit.

Jak jeszcze mieszkałem w akademikach na studiach, panowało takie przekonanie, że picie to sport. Były nawet różnego rodzaju zawody w tej dziedzinie: bieg piwny, ako-szachyako-ruletka itp. Nie jest to jednak prawda. Oznacza to, że kaca nie pozbędziemy się za pomocą napojów izotonicznych. Napoje izotoniczne zawierają co prawda wiele pomagających w nawodnieniu organizmu substancji, ale po wysiłku fizycznym. To nie ten sam proces. Co więcej, mało kto pamięta, że napoje tego typu, to tak jak alkohol — czysta chemia! W izotonicach mamy naprawdę całą tablicę Mendelejewa i nigdy nie wiadomo, co z czym wejdzie w reakcje i jaki będzie tego efekt. Z tego powodu picie alkoholu samo w sobie może powodować sensacje żołądkowe, a gdy do tego dorzucimy napój izotoniczny, skończy się to jeszcze gorzej. Skończenie na WC może okazać się najlepszym zakończeniem naszego kaca. W najgorszym wypadku dostanie się naszemu zdrowiu.

Przydają się witaminy.

Jest to dobry kierunek, ale musimy pamiętać, że nie jesteśmy farmaceutami — przynajmniej ci z nas, którzy studiów w tym kierunku nie skończyli. Dobrze jest uważać na to, co bierzemy. Na pewno nie warto brać witamin i pic alkoholu. Skutki mogą być mocno opłakane. Pomaga za to napój cytrusowy. Duże ilości witaminy C neutralizują alkohol. Jest to podobny proces, jak przy kawie z mlekiem, tylko w tym przypadku pomaga kwas cytrynowy. Dodatkowo brakujące witaminy świetnie uzupełnią nam soki owocowe albo warzywne.

Noworoczny obiad.

Dobrze ułożone menu może pomóc pozbyć się kaca, ale nie należy się przejadać. Efekt może być odwrotny i doprowadzimy się do niekontrolowanych wymiotów. Przede wszystkim polecałabym w Nowy Rok na kacowy obiad ryż, sałatkę z kwaszonych ogórków i jakieś delikatne mięsa, np. drób w jakichś ziołach. Unikajmy tłustym potraw i fast foodów. Nie są naszym przyjacielem w takim momencie.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKawa – Wpływ na nasze zdrowie psychiczne
Następny artykułJaki krem wybrać na zimowe dni?
Trener personalny. Wyznaje zasadę: "Fitness to nie ćwiczenia, które wykonujemy, tylko stan ducha". Nałogowo jeżdzi na rowerze. Jest instruktorem od 6 lat.