Przeziębienie pojawia się często wskutek zmiennej pogody, jesienią i zimą, gdy mamy osłabioną odporność organizmu, jesteśmy przemęczeni, przemarzliśmy lub przemokliśmy.

Wywołują się najczęściej bakterie, wirusy. W przeciwieństwie do grypy przeziębienie rozwija się powoli i trwa zazwyczaj 2-7 dni. Zaczyna się najczęściej od drapania w gardle oraz jego bólu, częstego kichania, nieżytu nosa. Jeśli zaczniemy walkę z chorobą od razu, dolegliwości osłabną i nie dopuścimy do powstania nowych, jak umiarkowana gorączka, kaszel, bóle zatok.

Jeśli natomiast dolegliwości będą się nasilać należy wybrać się do lekarza.

Grypa zaś atakuje organizm nagle w ciągu paru godzin i można powiedzieć, że „zwala z nóg” – czujemy się wówczas rozbici, bardzo osłabieni, mamy wysoką gorączkę (powyżej 39 ˚C), silne bóle stawów. Do tego dochodzą jeszcze ból gardła, kaszel. W wyniku przeziębienia rzadko dochodzi do powikłań, za to w przypadku grypy – dość często. Mogą to być zapalenie oskrzeli lub płuc, zapalenie zatok lub ucha środkowego, zapalenie opon mózgowych, a sporadycznie zapalenie mięśnia sercowego.  Podczas przeziębienia zwracajmy uwagę na naszą dietę. Powinna być lekkostrawna, bogata składniki odżywcze. Jedzmy dużo warzyw i owoców.

[vlikebox]

Typowe objawy przeziębienia

– drapanie i ból gardła

– nieżyt nosa (trudności w oddychaniu, katar)

– kaszel

– podwyższona temperatura ciała

– bóle stawów i mięsni

– dreszcze

– uczucie rozbicia, osłabienie, złe samopoczucie.

DOMOWE SPOSOBY NA PRZEZIĘBIENIE

– Na dreszcze świetnie sprawdzi się wywar z imbiru, gdyż dobrze rozgrzewa i nawilży śluzówkę nosa. 2 plastry świeżego imbiru zalej 0,5 l wody i gotuj na niewielkim ogniu przez 15 minut. Następnie jak nieco przestygnie dodaj łyżkę miodu i ewentualnie sok z połówki cytryny. Pij przynajmniej 2 razy dziennie.

– Pij syrop z cebuli. Łagodzi bóle gardła i kaszel. Cebulę zetrzyj na tarce bądź pokrój w plastry i zasyp cukrem. Do powstałego soku dodaj miód i sok z cytryny. Pij kilka razy dziennie po 2 łyżki.

– Dodawaj miód do herbaty, pij go rozpuszczony w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Miód działa ogólnie wzmacniająco. Jednak to silny alergen. Jeśli jesteś alergikiem stosuj go z ostrożnością.

– Pij zioła napotne jak napar z lipy, kwiatów bzu czarnego, napar z owoców maliny, jeżyny, fioła trójbarwnego i krwawnika pospolitego.

– Pij herbatkę lub syrop z dzikiej róży. Dzika róża zawiera mnóstwo witaminy C.

– Pij napar z prawoślazu i lukrecji. Zmieszaj ze sobą oba zioła i zalej wrzątkiem 1/3 szklanki. Pij 3 razy dziennie. Prawoślaz działa osłaniająco na gardło a lukrecja przeciwzapalnie, wykrztuśnie i przeciwalergicznie.

– Na ból gardła i trudności w zasypianiu pomoże kubek gorącego mleka z łyżką miodu, odrobiną masła i ząbkiem czosnku wyciśniętym przez praskę.

– Jedz codziennie po 2 ząbki czosnku – to naturalny antybiotyk. Nie stosuj czosnku jeśli cierpisz na wrzody.

– Płucz bolące gardło naparem z szałwii, rozmarynu bądź tymianku, może być też zwykła sól kuchenna (1 łyżeczka na szklankę).

– Gorączkę obniży napar z mięty pieprzowej i sadźca.

– Katar złagodzi inhalacja z ziół: rumianku, lawendy, szałwii z dodatkiem olejków eterycznych (eukaliptusowy, sosnowy, tymiankowy, miętowy). Garść ziół dodajemy do garnka z gotująca się wodą chwilkę gotujemy na wolnym ogniu. Dodajemy olejki eteryczne. Po czym pochylamy się na garnkiem przykrywając głowę ręcznikiem. Wdychamy opary przez 10-15 minut. W aptekach są też gotowe roztwory do inhalacji (Inhalol).

– Pij dużo płynów (niegazowana woda mineralna, herbaty ziołowe).

– Nawilżaj powietrze w mieszkaniu, np. kładąc mokre ręczniki na kaloryfery.

– W przypadku kataru wdychaj opary chrzanu.

– Ciepłe okłady z liści kapusty złagodzą ból gardła. Liście kapusty zamocz w gorącej wodzie, rozbij tłuczkiem do mięsa i przyłóż do szyi, następnie owiń ja szalikiem. Trzymaj ok. 20 minut.

– Na suchy kaszel sprawdzonym sposobem jest picie 3 razy dziennie po 1 łyżeczce mikstury sporządzonej z 200 ml oliwy z oliwek zmieszanej z sokiem z cytryny.

Podczas przeziębienia i grypy zaleca się stosować środki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym.

Do najbardziej popularnych należą te bazie paracetamolu (Gripex, Fervex, Coldrex)  i kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Polopiryna C). Warto wspomóc się też preparatami pomocniczymi zawierającymi witaminę C (Rutinoscorbin, Acerola Plus, Novorutin, Rutinacea, Scorbolamid). W aptekach dostępne są też bez recepty liczne syropy, tabletki, nalewki, pastylki do ssania na bóle gardła, kaszel czy gorączkę. Należy pamiętać, że zarówno przeziębienie jak i grypę należy przeleżeć w łóżku minimum przez 2-3 dni i „wygrzać”, aby organizm mógł się zregenerować. Stosowanie antybiotyków jest zupełnie zbyteczne, a wręcz niewskazane.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta F.X Mayra
Następny artykułDieta dr Perricone
Trener personalny. Wyznaje zasadę: "Fitness to nie ćwiczenia, które wykonujemy, tylko stan ducha". Nałogowo jeżdzi na rowerze. Jest instruktorem od 6 lat.