Pomimo tego, że nasza gospodarka jest mocno zglobalizowana, ciągle jeszcze jako ludzkość nie wiemy wszystkiego o sobie nawzajem.
Dotyczy to na przykład tradycji kulinarnej czy ludowej sztuki medycznej, które opierają się na dostępnych w danym regionie surowcach roślinnych: ziołach, owocach i warzywach. Południowoamerykańskie jagody acai, rosnące na drzewie palmowym o nazwie euterpa warzywna, są właśnie taką nowością na polskim rynku, która dopiero od niedawna przeciera sobie szlak do polskich apteczek, choć jeszcze nie na stoły.
Dlaczego warto bliżej poznać jagody acai?
Czy jagody acai mają podobne działanie jak znane w Polsce owoce czarnej jagody, czyli borówki czernicy? Na czym polega lecznicza moc jagód acai? Wbrew nazwie jagody acai wcale nie rosną na drobnych krzaczkach, mimo iż z wyglądu faktycznie przypominają nasze rodzime czarne jagody, choć wielkością zbliżone są raczej do winogron (mniej więcej 2,5 cm średnicy). Smak też jest ponoć podobny do posmaku jagód zmieszanych z czekoladą. Acai berries rosną natomiast na drzewie z rodziny palm, o nazwie euterpa warzywna, występującym na obszarze Puszczy Amazońskiej. Występują one w gronach, mają niezbyt duże ilości miąższu i jedną dużą pestkę w środku. Kilka lat temu jagody acai, a w zasadzie produkowane z nich suplementy diety, zrobiły niesłychaną furorę w USA, szczególnie jako środek odchudzający, ale także ze względu na ogromny ładunek witamin, minerałów, a przede wszystkim antyoksydantów. Na rynku amerykańskim dostępny jest także sok z acai berries i mrożona pulpa owocowa.
Jakie substancje lecznicze zawiera jagoda acai ?
W celach leczniczych jagody acai stosowane są w postaci proszku, który jest bardzo kaloryczny: przeszło 500 kcal w 100 gramach, gdzie węglowodany stanowią 50% zawartości (w większości w postaci błonnika), białko około 8% (w większość aminokwasy roślinne), a tłuszcze roślinne przeszło 30%. Sproszkowane jagody acai zawierają wapń, żelazo, fosfor, potas, witaminę C, prowitaminę A, witaminę E, sterole roślinne i niskonasycone kwasy tłuszczowe (m. in. kwas oleinowy oraz kwasy Omega-3). Owoce acai stanowią bogate źródło flawonoidów, o działaniu przeciwutleniającym.
Lecznicza siła jagód acai
Owoce zawierające środki przeciwutleniające są ważne w zwalczaniu wolnych rodników i przedwczesnego starzenia się organizmu. Dzięki temu poprawi się wygląd i koloryt naszej skóry i będzie ona wyraźnie odmłodzona. Pomagają walczyć z cholesterolem i poprawiają stan naszych naczyń krwionośnych i serca. Związki antyoksydacyjne pomagają ponadto walczyć z nadciśnieniem – niebezpieczną chorobą cywilizacyjną naszych czasów, związaną z otyłością, siedzącym trybem życia, niezdrową dietą i nadmiernymi stresami. O jagodach acai mówi się, że dodają energii, ale jednocześnie pomagają zrzucić zbędne kilogramy. Doniesienia o tym owocu stanowią, że będzie miał on korzystny wpływ na trawienie, regulując pracę układu trawiennego, eliminując wzdęcia i zatwardzenia. Jest to możliwe dzięki sporej zawartości błonnika, dającego także uczucie sytości, co, jak wiadomo, jest pierwszym krokiem do tego, aby znormalizować naszą wagę. Uzyskamy w ten sposób na pewno lepsze samopoczucie, zmniejszy się poziom stresu, jest też szansa na lepszy sen. Witamina C pozwoli z kolei zwiększyć odporność organizmu, co jest szczególnie cenne jesienią i zimą, ale także wczesną wiosną, w okresie przesilenia pozimowego. Jagoda acai ma mieć także zdolność odtrucia organizmu i przyspieszenia usuwania z niego szkodliwych substancji. Silne przeciwutleniacze mogą ponadto wspomóc terapię antynowotworową – w przypadku jagód acai istnieją badania amerykańskich naukowców w odniesieniu do badania skuteczności zawartych w nich związków na komórki nowotworowe wywołujące białaczkę. Inne doniesienia sugerują, że jagody acai mogą też przeciwdziałać rozwojowi raka prostaty.
Czy można jagody acai kupić w Polsce?
W przypadku większości owoców i warzyw zaleca się, aby spożywać je w postaci minimalnie przetworzonej, najlepiej surowe i tylko odpowiednio dobrze umyte. Jednak pochodzące z Ameryki Południowej jagody acai są praktycznie nie do zdobycia w takiej formie w Polsce, mimo że dla rdzennej ludności w Amazonii stanowią podstawę codziennej diety (około 42% posiłków obejmuje owoce palmy euterpa warzywna, czyli właśnie według ich popularnej nazwy jagody acai). Owoc euterpy warzywnej nie jest słodki, dlatego nierzadko pojawia się w potrawach słonych w smaku (często z tapioką), ale może być także posłodzony na przykład miodem. Stanowi też w Brazylii popularny deser na przykład w postaci lodów. Pozostaje nam więc przede wszystkim korzystać z suplementów diety na bazie tych jagód (kapsułki lub proszek do sporządzania napoju), aby w ten sposób wypróbować na sobie odchudzającą moc jagód acai i pozwolić, aby zawarte w nich antyoksydanty „odmłodziły” nasze ciało, zwiększyły jego wytrzymałość i korzystnie wpłynęły na naszą zdolność koncentracji. Na polskim rynku pojawił się ostatnio także sok z jagód acai (lub z ch dodatkiem), który będzie niósł podobne właściwości.