Na nadciśnienie tętnicze cierpi w Polsce ok. 4-5 milionów ludzi. Dotyka ono osoby najczęściej od 35-60 roku życia.
Nadciśnienie tętnicze (łac. hipertonia arterialis) jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób układu krążenia. Mówi się o nim – „cichy zabójca”, gdyż początkowo nie daje większych objawów. Czasem chorzy mogą to być poranne bóle głowy w okolicy potylicy, zawroty głowy, krwawienie z nosa, bezsenność, nadmierna pobudliwość, pogorszenie wiedzenia, kołatanie serca, zaczerwieniona twarz i szyja, pogorszenie tolerancji wysiłku. Nie leczone, niestety prowadzi do zaburzeń pracy wielu narządów jak nerki czy serce. Nadciśnienie tętnicze zyskało miano choroby cywilizacyjnej, bo w Polsce cierpi na nie co druga osoba po 65 roku życia. Nadciśnienie tętnicze polega na stałym bądź okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi.
Prawidłowa wartość ciśnienia u dorosłego człowieka wynosi 120-130 /80 mmHg.
Jeśli jednak wartość ciśnienia przekracza 140/90 mmHg – wtedy wówczas mówimy o nadciśnieniu.Nadciśnienie tętnicze można podzielić na dwie grupy: pierwotne i wtórne. Aż 95% stanowi nadciśnienie pierwotne, którego przyczyn do końca nie znamy. Mówi się, że mogą to być czynniki środowiskowe i genetyczne. Pozostałe 5% to nadciśnienie wtórne, które występuje w następstwie jakiś zmian i chorób. Do powstania nadciśnienia przyczynia niewłaściwa dieta, obfitująca w tłuste potrawy i nadmiar soli, palenie papierosów, otyłość, podwyższony poziom cholesterolu oraz nadmierne spożywanie alkoholu.
O nadciśnieniu tętniczym dowiaduje się najczęściej podczas rutynowych badań.
To sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Wczesne wykrycie tej choroby i odpowiednie leczenie dają dobre rezultaty. Nie leczone nadciśnienie jest groźne, gdyż może doprowadzić do groźnych powikłań, jak: zawał, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, miażdżyca, uszkodzenie nerek.
[vlikebox]
Jak leczyć?
Przede wszystkim należy udać się do lekarza, który dobierze odpowiednie leki. Poza tym należy zmienić złe nawyki żywieniowe: ograniczyć spożycie soli i tłuszczów zwierzęcych, na korzyść jedzenia ryb, warzyw i owoców. Należ też unikać alkoholu, kawy, mocnej herbaty. Jeśli mamy nadwagę, trzeba zrzucić zbędne kilogramy, systematycznie uprawiając sport (jazda na rowerze, siłownia, basen), dużo spacerować. Należy bezwzględnie rzucić palenie papierosów, unikać silnych stresów. Korzystnie jest przyjmować suplementy magnezu i potasu, które korzystnie wpływają na mięsień sercowy i pracę układy krwionośnego.
Ziołowa apteczka
Bardzo dobre rezultaty w leczeniu nadciśnienia tętniczego możemy uzyskać stosując zioła. Pomocny okaże się głóg, który wspomaga krążenie wieńcowe oraz kwiaty złocienia ogrodowego i ziela serdecznika które wzmacniają mięsień sercowy. Można zmieszać te zioła i pić odwar przygotowany z 2 łyżeczek (zaparzać 10 minut i pić filiżankę 3 razy dziennie). Ziele jemioły również skutecznie obniża ciśnienie krwi. Jej ekstrakt wchodzi w skład kropli Intractum Visci i Neocardina. Warto też spożywać świeże owoce aronii lub pić w postaci herbatki ziołowej. W nadciśnieniu stosuje się również gotowe mieszanki ziołowe firmy Herbapol do zaparzania Sklerosan i Cardiosan. Można pić też następująca mieszankę ziołową: zmieszać po 30 g ziela jemioły, głogu i skrzypu polnego i 5 g jaskółczego ziela. Stosować 1 łyżkę na szklankę i pić 3 razy dziennie.