Udaru niestety doznała kiedyś moja mama. Tyle było mojego dobrego, że wiedziałam co się stało i szybko wezwałam pogotowie. Podczas którejś z kłótni głośno krzyknęła i obsunęła się na ziemię. Później miała problem z wysłowieniem się. Do tej pory, jak o tym pomyśle, aż mnie ciarki przechodzą, bo udar przychodzi ni stąd, ni z ową i sieje spustoszenie.

Udar mózgu jest niestety śmiertelny, a statystyki pokazują, że jest pierwszą przyczyną śmierci na świecie. Dlatego tak ważne jest, aby umieć go szybko zdiagnozować i zapobiec, na tyle, na ile się da. Na tę chwilę problem dotyka około 15 milionów ludzi na całym świecie. Jest to naprawdę niesamowicie dużo. Jest to też najczęstsza przyczyna śmierci ludzi po 60 roku życia.

Udar inaczej nazwany jest udarem niedokrwiennym mózgu. Zdarza się, że objawy udaru mózgu trwają dobę i ustępują bez wizyty u lekarza. Stan ten nazywamy przejściowym atakiem niedokrwiennym

Powstaje on poprzez zahamowanie przepływu krwi do tego narządu, co implikuje na niedostarczenie tlenu, który normalnie znajduje się we krwi, a co za tym idzie organ zaczyna powoli obumierać. Niezbyt urocza perspektywa. Przyczyny udaru mózgu mogą być różne – wszystkie związane są z zaburzeniami w przepływem krwi przez organizm. Zaburzenia te powodują: zator, zakrzep, spadek ciśnienia tętniczego krwi, prowadzące do osłabienia krążenia krwi w określonych obszarach mózgu. Okazuje się jednak, że przed wystąpieniem udaru nasz organizm informuje nas o tym, co może się zdarzyć, a więc możemy nad tym zapanować. Do najczęściej spotykanych objawów należą: drętwienie rąk i nóg, opadający kącik ust przy uśmiechaniu, silne bóle głowy, problemy ze wzrokiem, nagła utrata widzenia, zawroty głowy, problemy z koncentracją, a nawet problemy w mówieniu. Osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i choroby serca są narażone na większe ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego. Pamiętajmy, że każdy udar to zagrożenie dla naszego życia i zawsze należy udać się do szpitala. U wszystkich osób w takich sytuacjach wykonuje się jak najwcześniej tomografię komputerową głowy, a następnie wiele badań dodatkowych mających na celu znalezienie przyczyny udaru (badania biochemiczne krwi, USG tętnic dogłowowych, echokardiografia).

Udar mózgu spowodowany może być skrzepem krwi lub zatorem tętniczym.

Współczesna medycyna bez problemu poradzi sobie z lokalizacją i usunięciem takiego skrzepu. Oczywiście, są też sposoby, aby zminimalizować ryzyko udaru. Pierwszym krokiem będzie oczywiście kontrolowanie ciśnienia krwi. Podniesione ciśnienie prowadzi do wysokiego ryzyka udaru. Ciśnienie nie powinno przekraczać 140/90 mm Hg. Jest to już co prawda nadciśnienie, ale to taka górna granica. Normalnie, powinno wynosić około 120/80 mm Hg. Wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia udaru może spaść aż o 40 procent, a przy takim ryzyku to naprawdę wiele. W przypadku nadciśnienia można wspomóc się herbatkami ziołowymi. Ważne, aby w składzie takiego wywaru były: morszczyn, dzika róża, głóg, skrzyp itp. Świetnie z radzi sobie w tej kwestii także neta-karoten. Są też witaminy, które chronią przed udarem. Należą do nich: witamina C, B6, B12, E, A. Ważna jest także suplementacja minerałami, jak: selen, wapń, potas, żelazo, magnez. Znajdują się ona w łososiu, kurzych jajach, kaszy gryczanej, jogurtach, twarogach, pestkach dyni, migdałach, wątróbce, natce pietruszki, bananach, ziemniakach i suszonych figach. Osobom, którym może grozić udar zaleca się także rezygnację z papierosów i alkohoZa podstawę wprowadzanych zasad postępowania przyjęto następujące wytyczne:

  • postęp w leczeniu udarów mózgu będzie możliwy tylko wtedy, jeżeli chorzy z udarem mózgu będą traktowani jako przypadki nagłe, wymagające natychmiastowej interwencji medycznej,
  • wszyscy chorzy z udarem mózgu powinni mieć możliwość przeprowadzenia badań diagnostycznych i leczenia w warunkach szpitalnych,
  • chorzy powinni być leczeni przez odpowiednio przeszkolone zespoły lekarzy, fizjoterapeutów i pielęgniarek w szpitalach wyposażonych w odpowiednią aparaturę diagnostyczną,
  • konieczne jest, poprzez szeroko prowadzoną edukację lekarzy i społeczeństwa, wprowadzanie i przestrzeganie zasad profilaktyki pierwotnej i wtórnej.

[vlikebox]

Ten, kogo dopadł udar mózgu, powinien trafić jak najszybciej na oddział neurologiczny, dysponujący tomografem komputerowym, aby w ciągu 3 godzin otrzymać specjalistyczną pomoc.

Badanie tomograficzne jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala zobaczyć obszar mózgu dotknięty choroba i określić jej rodzaj. Jeśli nie można wykonać tomografii, robi się punkcje lędźwiową, czyli pobiera specjalną igłą płyn mózgowo- rdzeniowy. Udar mózgu niestety dopada bez absolutnie żadnego ostrzeżenia. Ktoś wykonuje codzienne prace domowe i nagle chwyta się za głowę lub traci równowagę, jakby się potknął. Dokładnie tak było z moją mamą, tylko cała sytuacja była poprzedzona dość ostrym stanem nerwowym. Czasem człowiek upada, niewyraźnie mówi lub skarży się na zaburzenia widzenia. Nie można lekceważyć takich symptomów, bo mogą świadczyć o poważnej chorobie, która skończyć się może bardzo tragicznie. Nie wszystkie objawy udaru muszą wystąpić jednocześnie, dlatego musimy być bardzo uważni w naszym rozpoznaniu. Zawsze zależą od tego, która część mózgu została uszkodzona.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOlejki eteryczne
Następny artykułPielęgnacja cery suchej
Od wielu lat pracuje jako dietetyk i doradca żywieniowy. Jest zwolenniczką jedzenia wszystkiego, na co pozwala nam organizm. Zamiłowanie do sportu i aktywności fizycznej skłoniło mnie do głębszego zapoznania się z wpływem spożywanych posiłków na organizm ludzki.