Gorączka to inaczej podwyższona ciepłota organizmu, nie jest chorobą, a sygnałem ostrzegawczym wielu schorzeń. Prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6 – 37 ºC. Im wyższa gorączka i szybko rośnie – tym gwałtowniej rozwija się jakaś choroba.
Gorączka jest objawem wielu chorób. Często towarzyszy przeziębieniu, grypie, wszelkim infekcjom wirusowym, zapaleniu ucha. Przy przeziębieniu towarzyszy jej też kaszel i katar. W przypadku grypy są to dodatkowo bóle głowy i mięśni, a w zapaleniu ucha – ból ucha. Inne przyczyny gorączki to szereg chorób takich jak: zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie stawów, nieżyty żołądka i jelit (zatrucia, biegunka), nadczynność tarczycy, gruźlica, zapalenie nerek, zapalenie płuc i oskrzeli, mononukleoza, alergia, toczeń, choroba nowotworowa, choroby zakaźne (ospa wietrzna, różyczka, odra, świnka).
Gorączka jest reakcją obronną organizmu przed infekcją. Wysoka gorączka wymaga konsultacji lekarskiej i leczenia farmakologicznego.
Gorączka powyżej 41 ºC może zagrażać życiu. Może dojść do nieodwracalnych zmian struktur białkowych komórek nerwowych. Gorączki nie wolno bagatelizować, zwłaszcza u małych dzieci i osób starszych.
OBJAWY GORĄCZKI
– Brak apetytu
– Bóle głowy
– Duże pragnienie
– Osłabienie, apatia
– Dreszcze, obfite pocenie się
– Gorąca skóra
– Błyszczące oczy
– Zaczerwienione policzki lub cała twarz
– Przyspieszone tętno
– Osłabiona koncentracja
Stopnie nasilenia gorączki
– Stan podgorączkowy: 37- 38 ºC
– Gorączka umiarkowana: 38 – 39 ºC
– Gorączka wysoka: powyżej 39 º C
Gorączkę mierzy się pod pachą, w ustach, w odbycie, w uchu. Pomiar w poszczególnych częściach ciała będzie się nieco różnił. Najniższa temperatura ciała występuje rano (mierzona pod pachą 36,0 º C), najwyższa zaś po południu (pod pachą 37,2 º C). Podwyższony stan ciepłoty ciała występuje też po owulacji, po wysiłku fizycznym (ok. 0,5 º C), podczas ciąży.
[vlikebox]
Jak obniżyć gorączkę
Zwalczamy gorączkę w sposób zależny od jej przyczyny. W przypadku infekcji i przeziębienia stosuje się środki przeciwgorączkowe zawierające paracetamol (Apap, Panadol, Codipar, Coldrex), ibuprofen (Ibuprom, Ibum), metamizol (Pyralgina) oraz kwas acetylosalicylowy (Polopiryna S, V- piryna, Aspiryna). Dzieciom poniżej 12 roku życia nie wolno podawać kwasy acetylosalicylowego i metamizolu, bo może dojść do powikłań (zespół Reye’a, obrzęk warg i języka, drgawki). Dzieciom podaje się paracetamol lub ibuprofen w syropie.
Domowe sposoby
– Zimne okłady na czoło.
– Okłady z lodu na pachwiny, szyję i doły podkolanowe.
– Dzieciom zaleca się kąpiel w wodzie i pół stopnia chłodniejszej od temperatury ciała w gorączce.
– Herbatka z malin, bzu czarnego, lipy i fiołka trójbrawnego – działa napotnie
– Należy dużo pić
– Napój z imbiru, goździków, miodu i cytryny złagodzi dreszcze i rozgrzeje organizm.(Wrzątkiem zalewamy 2 plasterki imbiru, kilka goździków i plaster cytryny, po przestudzeniu dodajemy 1 łyżeczkę miodu).