Zima powoli się kończy, większość z Was będzie chciała się pozbyć nieco zbędnych kilogramów i z pewnością zadacie sobie pytanie – jak pozbyć się 10 kilogramów w ciągu zaledwie tygodnia, może dwóch. Odpowiedź jest prosta: prędzej słoń przeciśnie się przez ucho igielne, niżli stracicie na wadze tyle kilo i to w tak krótkim czasie. Dziś nieco prześmiewczo na temat diet cud, ale morał jako taki myślę, że będzie uwidoczniony w nader jasnych kolorach.

Pic na wodę

Dieta cud, swoisty wytwór demagogów z dziedziny dietetyki, chcących stać się popularnymi w świecie zdrowych diet. Osobiście do tego typu zagadnień od zawsze podchodziłem z dystansem. Nie ma bowiem fizycznej możliwości by chudnąć w szybkim tempie bez odbicia na zdrowiu, chyba, że utniecie sobie jakąś część ciała. Ot taki czarny dowcip. Dieta nie powinna być czymś, co sprawi, że w ciągu tygodnia zrzucicie 10 kilo, a swoistą długofalową serią zmian pewnych nawyków. Nie wierzcie w żadne zapewnienia środków na odchudzania oraz pseudo dietetyków, którzy za wszelką cenę chcą sprzedać swój produkt oraz zarobić trochę dutków. To po prostu nie działa.

Włącz zdrowy rozsądek

Media trąbią głośno o specjalnych dietach, które w krótkim czasie pozwolą wam chudnąć niebotyczne ilości kilogramów. Pic na wodę. Pamiętaj, że nawet jeśli jakaś dieta dobrze działa na Adama Kowalskiego, to nie oznacza, że działać będzie na Ciebie. Dodatkowo, wszelkie sposoby na zmianę przyzwyczajeń żywieniowych winniście konsultować z osobą, która posiada odpowiednie doświadczenie oraz przeszła szereg kursów z zakresu dietetyki, a nie specjalista z Googla lub co gorsza copywritter, który za napisanie tekstu o super diecie dostał 20-30 złotych, jaki to specjalista? Nie wszystko co znajduje się w Google, jest wartościową treścią, której należy ufać. Podobnie ma się sytuacja z gazetami dla kobiet. Myślicie, że artykuły tam pisane są podparte wiedzą z zakresu dietetyki? Pani Bożena pisząca artykuł o „10 najlepszych dietach na odchudzanie” może co prawda wie jak ugotować smaczny obiad, ale o zdrowym żywieniu wie tyle samo, co polityk o mówieniu prawdy – szału nie ma. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek, weryfikacja przeczytanych wiadomości oraz samozaparcie. Pamiętajcie, że nikt za was nie schudnie i wszelkie środki i diety cud możecie włożyć na półkę z książkami sci-fi.