Skóra pełni bardzo ważną rolę dla organizmu. Chroni go przed niekorzystnym wpływem środowiska. Jest też najczulszym termoregulatorem naszego organizmu. Człowiek posiada około 1,8 m kw. skóry. Na każdy cm kwadratowy przypadają włókna nerwowe – około 3,5 m – receptory bólowe i zakończenia nerwowe wrażliwe na dotyk, ciepło i zimno.
Ogromne znaczenie w zachowaniu jak najdłużej młodego wyglądu ma również, poza zdrowym trybem życia, to jak odżywiamy i dbamy o skórę wspomagając jej pielęgnację od wewnątrz. Skórze też potrzebne są promienie słoneczne lecz w niewielkich dawkach, by była elastyczna i jędrna. Okazuje się, że opalona skóra znacznie szybciej zwalcza zarazki. Zbyt częste opalanie szkodzi skórze, wysuszając ją i przyspieszając jej starzenie. Nadmierne opalanie się grozi również rakiem skóry. Należy stopniować dawkowanie słońca, zaczynając do 15 minut dziennie i zwiększać codziennie o 5 minut. Pamiętajmy jednak, by unikać promieni słonecznych w godzinach, kiedy są one najsilniejsze, czyli 11-16.
Skóra składa się trzech warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej.
Komórki naskórka odnawiają się co 28 dni. Naskórek pełni bardzo ważne funkcje, bo zapobiega uszkodzeniom, chroni przed promieniami słonecznymi, brudem i bakteriami oraz przed utratą wilgoci. Pomaga regulować temperaturę ciała. Na powierzchni naskórka znajduje się warstwa ochronna zwana płaszczem lipidowym, który pomaga zachować właściwe nawodnienie warstwy rogowej naskórka. Pod naskórkiem znajduje się skóra właściwa, która składa się z włókien kolagenowych i elastyny. To one nadają jej elastyczność. Od tego, w jakim są stanie zależy jak szybko będą pojawiały się zmarszczki na skórze. Tkanka podskórna stanowi najgłębszą warstwę skóry. Zawiera ona komórki tłuszczowe. Odpowiedzialna jest za izolowanie od gwałtownych zmian temperatury.
Nie uchronimy się przed starzeniem, gdyż jest to proces nieodwracalny.
Trzeba się z tym pogodzić. Możemy jednak nieco opóźnić ten proces i mieć świadomość co go przyspiesza. Istotne jest też, by nawilżać skórę twarzy i całego ciała odpowiednimi kremami do tego przeznaczonymi.
Czynnikami które wpływają na szybsze starzenie się skóry są: zanieczyszczone środowisko, promieniowanie słoneczne, niedostateczny brak ruchu, niedobór snu, korzystanie z solarium, dym papierosowy oraz ciągły stres związany często z ubogą w składniki mineralne i witaminy dietą. Uszkadzają one włókna kolagenowe i stają się przyczyną powstawania wolnych rodników w skórze.