Syrop klonowy stanowi doskonały zamiennik cukru. Używa się go do polewania lodów, wafli, jogurtów, puddingów, sosów, deserów, owoców, świetnie smakuje dodany do mleka, herbaty czy kawy.

W Kanadzie, gdzie się go produkuje stosuje się go do słynnych ‘pancakes’ (odpowiednik polskich racuchów), które zarówno Kanadyjczycy jak i Amerykanie lubią spożywać na śniadanie.

Syrop klonowy został odkryty przez Indian Iroqui. Pobiera się go z pnia klonu głównie cukrowego, srebrzystego i czerwonego.

Otrzymuje się go przez odparowanie nadmiaru wody. Posiada przez to gęstą konsystencję i jasnobrunatny kolor oraz ma przyjemny słodki smak. Zawiera w składzie węglowodany i sole mineralne oraz witaminy. Jest pozbawiony wszelkich konserwantów i sztucznych barwników. Po otwarciu może być przechowywany przez 18 miesięcy.

Syrop klonowy jest świetną propozycją dla osób lubiących słodkości i chcących jednocześnie dbać o linię, gdyż jest mniej kaloryczny od popularnego miodu.

15 mililitrów syropu klonowego ma 50 kalorii, a tyle samo miodu – aż 64 kcal. Przypisuje mu się podobne właściwości bakteriobójcze co miód. Ma działanie oczyszczające na organizm. Zawiera szereg witamin: A, B1, B2, B5, B6, biotynę, kwas foliowy i składników mineralnych: sód, potas, wapń, magnez, fosfor, cynk, żelazo, miedź, cyna. Syropowi klonowemu przypisuje się obok lubczyku, cynamonu i wanilii działanie afrodyzjakalne, gdyż substancje w nim zawarte zwiększają wrażliwość na bodźce i pobudzają zmysły. Niestety syrop klonowy nie należy do tanich produktów, dlatego w Polsce nie jest tak popularny. Produkuje się go wyłącznie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Butelka 250 ml to koszt około 30 zł.

[vlikebox]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHaloterapia – leczenie solą
Następny artykułDieta norweska
Z zamiłowania kucharka. Kładę nacisk na naukę zdrowych nawyków żywieniowych. Jej drugą pasją obok pracy są ogród i literatura. Lubi długie spacery po lesie i aktywne formy spędzania czasu. Hoduje psy rasy corgy.