Cienie i opuchnięcia dolnych powiek nazywane „poduszeczkami” lub „workami” są zmorą wielu z nas.
Niestety mogą też być przypadłością nastolatek ze skłonnością dziedziczną. O ciemnych obwódkach wokół oczu czy o „workach” pod oczami mówi się często, że to sprawa urody bądź zarwanej nocy.
Istnieje kilka przyczyn ich powstawania
– obciążenie genetyczne
– źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji oczu („za ciężka” konsystencja kremu, który powoduje zastój wody i tym samym opuchnięcia).
– zbyt duża ilość soli w diecie
– złe krążenie (zastoje limfy)
– przemęczenie (nieprzespane noce)br>
– choroby nerek, krążenia, tarczycy, wątroby, serca, cukrzyca
– alergie
– niedosypianie, zarwane noce
Cienie tworzące się pod oczami to nic innego jak płytko unaczyniona skóra, przez którą prześwituje sieć naczyń krwionośnych. Sińce powstają na skutek zaburzeń krążenia, zastoju limfy w organizmie.
Sposoby na cienie i worki pod oczami
– W przypadku cieni sprawdzają się okłady z plastrów świeżego ogórka lub surowego ziemniaka.
– Stosuj kremy i żele przeznaczone do skóry oczu zawierające ziele świetlika, który działa przeciwzapalnie, odprężająco na skórę, poprawiającą krążenie arnikę, algi, kasztanowiec, wyciąg z zielonej herbaty czy miłorząb japoński. Krem powinien zawierać też witaminę C i K które uszczelniają naczynia krwionośne. Niedobór witaminy K w organizmie może być odpowiedzialny za ciemne kręgi pod oczami. Wybieraj kremy pod oczy zawierające filtr przeciwsłoneczny.
– Kremy pod oczy najlepiej przechowuj w lodówce, gdyż schłodzone lepiej pobudzą krążenie krwi i tym samym złagodzą opuchnięcia i cienie.
– Rób sobie letnie okłady ze świetlika, rumianku, bławatka i lipy.
– Wybieraj kremy czy żele pod oczy dostosowane do potrzeb Twojej skóry. Zbyt ciężka konsystencja kosmetyku do okolic oczu może przyczyniać do zaburzeń krążenia i tym samym do powstawania nieestetycznych poduszeczek.
– Przykładaj na 10 minut zimne torebki po czarnej herbacie na powieki. Zawarta w herbacie teina redukuje cienie i opuchnięcia.
– Wykonuj regularny masaż oczu. Delikatnie masuj powieki i skórę pod oczami. Pobudzisz krążenie. Możesz do tego użyć olejku migdałowego bądź oliwki dla dzieci.
– Wykonuj codziennie dokładny demakijaż oczu. Pod żadnym pozorem nie kładź się spać, jeśli nie usuniesz makijażu z twarzy i oczu.
– Staraj się wysypiać. Optymalna ilość snu to 7-8 godzin.
– Ruszaj się jak najwięcej na świeżym powietrzu. Dotlenisz organizm.
– Zaopatrz się żelowe okulary – rodzaj relaksującej maseczki na oczy, do kupienia w drogeriach.
– Pij dużo płynów (woda niegazowana, herbaty ziołowe i owocowe, naturalne soki.Organizm wówczas łatwiej oczyszcza się z nagromadzonych toksyn.
– Zimne okłady poprawią krążenie. Schłodź dwie łyżeczki w zamrażalniku. Przyłóż na zamknięte oczy, aż się ocieplą. Dwie kostki lodu owiń w gaziki i przyłóż do oczu.
– Unikaj nadmiaru soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, powodując opuchnięcia.
– Zaopatrz się w dobry korektor pod oczy – naprawdę potrafi zdziałać cuda. Może nie usunie cieni i worków, lecz je skutecznie przykryje. Skóra stanie się rozjaśniona i młodsza. Wybieraj korektory płynne, lepiej się rozprowadzą. Odcień korektora powinien być o 1-2 tony jaśniejszy od podkładu, lecz nie za jasny, gdyż będzie się zbyt rzucał w oczy. Najbardziej uniwersalnym odcieniem do tuszowania cieni i worków jest kolor beżowy. Jeśli cienie są fioletowe – wybierz korektor w odcieniu żółtym.