Właśnie jesienią wielu z nas odczuwa spadek nastroju. Jedni nazywają to chandrą, inni depresją jesienną. Stajemy się bardziej drażliwi, apatyczni, płaczliwi i senni.

Często brakuje nam energii do życia. Za taki stan odpowiada jesienna aura – krótkie najczęściej pochmurne i mokre dni. Na niedostatek słońca nasz organizm reaguje wyższym wydzielaniem hormonu snu – melatoniny, a znacznie niższym serotoniny – odpowiedzialne za dobry nastrój. Łatwo możemy się o tym przekonać latem, gdy jesteśmy pełni energii, czujemy radość.

Tak dzieje się pod wpływem dużej ilości słońca, które ma bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

To właśnie jesienią więcej osób targa się na własne życie. Wcale tak nie musi być. Pochmurna aura nie będzie na nas negatywnie wpływać, jeśli poznamy kilka skutecznych sposobów, jak przegonić „jesiennego doła”.

Bez względu na pogodę dużo się ruszaj – spaceruj, biegaj, zapisz się jakiś sport np. na aerobik czy basen – aktywność fizyczna skutecznie poprawi Twój nastrój nie mówiąc o zadbanej szczupłej sylwetce. Jeśli nie chce Ci się samej uprawiać sportu, zaproponuj koleżance, we dwie będzie raźniej i weselej.

W pogodne dni jak najwięcej korzystaj ze słońca – wybierz się na spacer, posiedź trochę na ławce w parku, pojeździj na rowerze. Słońce zapewni Ci dużą energię do działania. Wystarczy 15-20 przebywania na słońcu i od razu poczujesz przypływ energii.

Wybierz się na seans fototerapii

To naświetlanie twarzy lampą antydepresyjną. Światło przepuszcza się przez filtry, powoduje zwiększenie wydzielania hormonu szczęścia – serotoniny. Takie seanse oferują salony kosmetyczne.

Zaproś koleżankę na kawę

Wspólna rozmowa i ploteczki pozytywnie wpłyną Twój stan psychiczny.

Kup sobie coś niedrogiego

Nic tak nie poprawia kobiecie nastroju jak nowa rzecz, może to być szminka, bluzeczka czy torebka. Przecież zasługujesz na odrobinę luksusu.

Popijaj herbatkę z dziurawca

Roślina ta ma działanie antydepresyjne, korzystnie też wpływa na trawienie. Tylko przy dłuższym stosowaniu unikaj słońca lub stosuj kremy z wysokim filtrem, gdyż dziurawiec zwiększa wrażliwość skóry na słońce, co grozi poparzeniem.

Odżywiaj się zdrowo

Jedz dużo warzyw (zwłaszcza naszych krajowych jak kapusta, fasola, buraki, marchew, cukinia, cebula, ogórki) i owoców, które są bogate w witaminy i minerały. Dwa, trzy razy w tygodniu jedz ryby i mięso.

Wybierz się fryzjera

Zmień sobie fryzurę, poszalej z kolorem lub po prostu poproś o uczesanie. Czasem zmiana wizerunku jest nam potrzebna do szczęścia.

Otaczaj się kolorami

Wybieraj ostre kolory jak żółty, czerwony, miodowy czy różowy. Nie musisz być cała chodzić jak bożonarodzeniowa bombka, wystarczy drobny dodatek do garderoby np. czerwona apaszka czy korale. Żywe kolory poprawią Ci nastrój i dodadzą energii.

Rozświetlaj swój dom

Zamiast siedzieć w półmroku przy marnej lampce, zapalaj jak najwięcej lamp, zainwestuj w kinkiety i lampki punktowe.

Wypożycz komedię lub wybierz się na nią do kina

Pośmiejesz się od razu poczujesz się lepiej.

Zrób sobie domowe Spa

Zrób sobie maseczkę na twarzy lub kąpiel przy świecach z relaksującymi olejkami (lawenda, cynamon, pomarańcza, jaśmin) z ulubioną muzyką. Nie zaszkodzi jak będzie w niej uczestniczył Twój partner…

Zajmij się swoim hobby

Może to być ulubiona książka, robienie na drutach, co tylko lubisz robić w wolnych chwilach.

Zainicjuj romantyczny wieczór z partnerem

Włóż sexy bieliznę, zapal świece i kochaj się z nim namiętnie. Seks świetnie poprawia humor.

Ugotuj coś pysznego

Coś co lubisz, może to być proste danie np. omlet. Przyprawami, które poprawiają nastrój są cynamon, kardamon. Dodawaj je do potraw a może do kawy? Będzie smakować wyśmienicie.

Zjedz kostkę czekolady najlepiej gorzkiej

Zawiera więcej ziarna kakaowca bogatego w magnez, potas i żelazo.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBiegunka
Następny artykułDieta dla grup krwi
Od wielu lat pracuje jako dietetyk i doradca żywieniowy. Jest zwolenniczką jedzenia wszystkiego, na co pozwala nam organizm. Zamiłowanie do sportu i aktywności fizycznej skłoniło mnie do głębszego zapoznania się z wpływem spożywanych posiłków na organizm ludzki.