Skóra wokół oczu jest cieńsza niż na pozostałych partiach twarzy, dlatego też wymaga szczególnej pielęgnacji.

W porównaniu do przeciętnej grubości skóry, która wynosi 2 mm – skóra w okolicach oczu ma zaledwie 0,5 mm. Skóra w rejonie oczu posiada niewielką ilość włókien kolagenowych i elastylowych oraz  gruczołów łojowych. Przez to szybciej widoczne są na niej zmarszczki i bruzdy. Jest też bardziej wrażliwa od skóry twarzy, łatwiej ulega podrażnieniom, przesuszeniu i opuchnięciom (tzw. „worki” pod oczami). Nie bez powodu mówi się, że „oczy są zwierciadłem duszy” – po prostu zdradzają nasz wiek.

Na rynku istnieje wiele różnych preparatów kosmetycznych przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji skóry wokół oczu. Dostosowane są do wieku i kondycji skóry.

Zasady pielęgnacji skóry wokół oczu

– Należy koniecznie przeprowadzić demakijaż oczu przed snem, gdyż pozostawiony tusz i na rzęsach może podrażnić spojówki lub powodować łamliwość rzęs oraz ich wypadanie. Jeśli nosimy soczewki kontaktowe, należy najpierw je zdjąć, a następnie wykonać demakijaż twarzy. Także pozostawione cienie na powiekach utrudniają skórze oddychanie, co przyspiesza jej wiotczenie i tym samym powstawanie zmarszczek.

– Do demakijażu wskazane jest użycie specjalnych preparatów w postaci delikatnych płynów dwufazowych, które usuną tusz i inne kosmetyki kolorowe, nie podrażniając przy tym oczu.

– Przy demakijażu oczu na płatek kosmetyczny nakładamy niewielką ilość płynu do demakijażu i przykładamy go do zamkniętej powieki, odczekujemy parę sekund, następnie płatek przeciągamy ruchem w dół i od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego. Płatki zmieniany kilkakrotnie do momentu, kiedy ślady po kosmetykach będą niewidoczne. Nie pocieramy oczu, tylko delikatnie przesuwamy wacik.

– Do pielęgnacji skóry oczu należy używać preparatów specjalnie przeznaczonych do tych okolic. Zawierają one mniej substancji zapachowych (lub wcale) i konserwantów, by nie powodować podrażnień. Na rynku jest wiele takich preparatów w postaci kremów, żeli, emulsji, dobór ich uzależniony jest od rodzaju problemu, stanu skóry oraz wieku. Krem pod oczy wklepujemy opuszkami palców rozpoczynając od zewnętrznego kącika oka przez dolną powiekę, wewnętrzny kącik przez górną powiekę.

Kremy warto od czasu do czasu zmieniać, gdyż cera szybko się do nich przyzwyczaja i ich działanie staje się mniej intensywne.

Często kobiety nie wiedzą, kiedy powinny rozpocząć stosować kremy pod oczy,  żeby nie przyzwyczajać skóry. Pielęgnację skóry wokół oczu powinno rozpocząć się już młodym wieku czyli około 20 roku życia. Zaleca się stosowanie lekkich nawilżających żeli pod oczy z wyciągiem ze świetlika lekarskiego czy też innych pożądanych do pielęgnacji oczu ziół (babka lancetowata, chaber bławatek, rumianek, aloes, arnika), które doskonale złagodzą podrażnienia i uczucie zmęczenia oczu długotrwałym czytaniem lub pracą na komputerze.  Niektóre osoby już od młodego wieku cierpią na problemy opuchlizną i nieestetycznymi cieniami wokół oczu. Pojawiają się one najczęściej na skutek przemęczenia, nie przespanej nocy, niewłaściwej diety, obfitującej w sól i tłuszcze, stresu, słabego krążenia lub uwarunkowań genetycznych.

Pomocne będą żele pod oczy o działaniu chłodzącym (dla lepszego efektu można trzymać w lodówce) zawierające w swym składzie składniki zmniejszające opuchliznę, jak arnika, wyciąg z zielonej herbaty, koper włoski, lipa, kofeina.

Pierwsze preparaty przeciwzmarszczkowe pod oczy zaleca się stosować około trzydziestego roku życia. Wtedy zazwyczaj pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne. Najbardziej odpowiednie będą kremy mocno nawilżające i drenujące. Dla skóry dojrzałej, po czterdziestym roku życia, zaleca się kosmetyki o działaniu napinającym i liftingującym lekko zwiotczałą skórę oczu. Powinny zawierać w swoim składzie retinol, algi, kolegen, kwas hialuronowy i bluszcz.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta na stres
Następny artykułPielęgnacja cery tłustej
Stylistka, wizażystka i kosmetolog. Z kosmetyką związana jest od 1998 roku. Ma ogromne wyczucie estetyczne. Ekspert działów kosmetycznych.