Cera trądzikowa jest cerą tłustą, na której widoczne są rozszerzone pory, krostki, grudki oraz liczne zaskórniki.

Skóra ta jest słabo ukrwiona, zgrubiała i ma szarożółty kolor. Trądzik (z łac. acne vulgaris) dotyka zarówno nastolatki jak i osoby dorosłe. Należy do  najbardziej powszechnych schorzeń skórnych. Stanowi duży problem dla młodych ludzi, którym zależy na zadbanym wyglądzie. Bywa też przyczyną nieśmiałości i poczucia braku atrakcyjności u młodzieży. Trądzik dotyka aż 85 % nastolatek.

Trądzikiem pokryta jest najczęściej twarz, szyja, plecy  oraz klatka piersiowa.

Przyczyny występowania trądziku mogą być różne, począwszy od zaburzeń hormonalnych, czynników genetycznych, zaburzeń układu trawiennego lub tarczycy, długotrwałego stresu, palenia, a skończywszy na niewłaściwej pielęgnacji cery. Drapiąc czy wyciskając krostki łatwo o zakażenie bakteryjne i roznoszenie ich po skórze. Trądzik powstaje w skutek zwiększonej produkcji łoju z powodu nadmiaru męskich hormonów (androgeny). Łój gromadzi się w gruczole łojowym, który łatwo się zapycha – stąd powstają pryszcze i zaskórniki. W normalnej sytuacji łój swobodnie wypływa z gruczołów łojowych na powierzchnię skóry. Trądzik cechuje wielopostaciowość, obok zaskórników występują grudki i krosty.

Wyróżnia się zależnie od rodzaju wykwitu trądzik grudkowy, zaskórnikowy oraz krostkowy.

Rzadziej trądzik może być bliznowaty (powstają blizny po krostkach), kosmetyczny (wywołany przez kosmetyki do makijażu – pudry, róże lub detergenty) bądź skupiony (z głębokimi naciekami i ropnymi torbielami). Podstawą pielęgnacji cery trądzikowej jest jej dokładne oczyszczanie. Usuwając starannie resztki makijażu, brud i łój, nie dopuszczamy do tworzenia się pryszczy i zaskórników. Dobrze wykonany zabieg oczyszczania poprawia kondycję skóry i sprawia, że szybciej wchłania ona składniki odżywcze z kremów.

Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej polega na dokładnym oczyszczaniu żelami, piankami najlepiej antybakteryjnymi odpowiednimi do tego rodzaju cery.

Nie powinno się stosować preparatów kosmetycznych na bazie alkoholu, który bardzo wysusza skórę, a także może wzmożyć produkcję łoju. Na dzień zaleca się stosować krem o działaniu matującym i antybakteryjnym, na noc zaś krem regulujący pracę gruczołów łojowych. W składzie preparatów kosmetycznych dla cery trądzikowej powinny znaleźć się: nagietek, szałwia, krwawnik, bratek, żywokost lekarski, cynk, dziurawiec. Raz w tygodniu zaleca się peeling oraz maseczkę oczyszczającą na bazie glinki zielonej.

Do makijażu należy wybierać lekkie beztłuszczowe podkłady o działaniu antybakteryjnym i matującym. Należy unikać ciężkich mocno kryjących podkładów, które mogą zablokować pory i w efekcie zaostrzyć zmiany trądzikowe.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDlaczego powstają zmarszczki?
Następny artykułOwoce acai, jagody z Amazonii.
Stylistka, wizażystka i kosmetolog. Z kosmetyką związana jest od 1998 roku. Ma ogromne wyczucie estetyczne. Ekspert działów kosmetycznych.