Mammografia to badanie piersi przy użyciu promieni rentgena mające na celu wykrycie stanów zapalnych oraz nowotworu. Wykonuje się je profilaktycznie u kobiet dojrzałych, zwykle ok. 35- 50 roku życia, zwykle raz na dwa lata. U kobiet powyżej 50 roku życia natomiast należy wykonywać badanie mammograficzne co rok.

Przeciwwskazaniem do wykonania mammografii jest ciąża z uwagi na promienie rentgena oraz młody wiek kobiety poniżej 35 roku życia. Mammografię wykonuje się u kobiet dojrzałych, u których w piersiach przeważa tkanka tłuszczowa. U kobiet młodych dominuje tkanka gruczołowa, dlatego w ich przypadku zaleca się badanie USG piersi. Badanie mammograficzne polega na umieszczeniu piersi na podstawce mammografu i dociska ją z góry i z boku plastykową płytką na kilka sekund. Wiele kobiet odczuwa chwilowy ucisk piersi. Promienie rentgenowskie prześwietlają pierś (dawka promieniowania zbliżona do prześwietlenia zęba). Następnie lekarz radiolog analizuje zdjęcia. Przed badaniem nie należy używać balsamu, kremu, talku w okolicach piersi oraz dezodorantu.

Mammografia ma na celu wykrycie wszelkich zmian w piersiach.

Czyli stanów zapalnych, włókniaków, torbieli oraz nowotworów. Nie daje 100% szans na wykrycie guzka. U 20-25% kobiet mammografia nie wykryła nowotworu. Spowodowane jest to albo wadą aparatu, bądź nieumiejętnym przeprowadzeniem badania przez personel. Jeśli wynik badanie wyjdzie dodatni, najczęściej zleca się dodatkowo wykonanie badanie USG oraz biopsję. Wraz z wiekiem u kobiet wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy piersi. Dlatego tak ważne jest to badanie, dzięki któremu można wykryć wczesną fazę nowotworu, całkowicie uleczalną.

Na skierowanie na mammografię od lekarza pierwszego kontaktu zwykle czeka się kilka tygodni. Badanie to prywatnie kosztuje ok. 100 zł. Często też organizowane są akcje zwłaszcza w dużych miastach do walki z nowotworami piersi. W specjalnych mammobusach można przebadać piersi za darmo. Dla kobiet po 50 roku życia czasem wysyła się zaproszenie do wykonania mammografii. Wystarczy, że taka kobieta umówi się na termin badania. Warto zatem korzystać z takich akcji. Oprócz regularnych badań co miesiąc należy  przeprowadzać samobadanie piersi, wtedy będziemy spokojne o nasze zdrowie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMocne paznokcie
Następny artykułDieta Atkinsa
Z zamiłowania kucharka. Kładę nacisk na naukę zdrowych nawyków żywieniowych. Jej drugą pasją obok pracy są ogród i literatura. Lubi długie spacery po lesie i aktywne formy spędzania czasu. Hoduje psy rasy corgy.