Czy wiesz, że ksylitol jest o 40% mniej kaloryczny od zwykłego cukru? Ksylitol otrzymywany jest z brzozy, nazywany jest popularnie „cukrem brzozowym”.

Jest substancją naturalną, powszechnie występującą w niektórych owocach, warzywach i w niewielkich ilościach w naszych organizmach (ok. 15 g dziennie) – powstaje w procesie metabolizmu.

Ksylitol ma odmienną strukturę od cukru, zamiast sześciowęglową – posiada pięć atomów węgla.

Przez to różni się odczynem od cukru. Zamiast kwasowego ma zasadowy. Dzięki temu jest nieoceniony w walce z grzybami, drożdżakami i wszelkimi bakteriami w organizmie, w tym bardzo groźnej Helicobacter pyroli, pasożytującej w przewodzie pokarmowym. W smaku ksylitol nie różni się od białego cukru, czego nie można powiedzieć o jego aż 14 krotnie niższym indeksie glikemicznym w stosunku do cukru.

Oto cenne właściwości ksylitolu

– przywraca prawidłowe pH śliny, dzięki czemu bardzo korzystnie wpływa na zdrowie zębów i dziąseł, można powiedzieć, że przeciwdziała próchnicy

– wzmacnia system odpornościowy organizmu

– ułatwia przyswajanie składników mineralnych przez organizm m in.wapnia – zapobiega przez to osteoporozie

– zmniejsza łaknienie cukru

Ksylitol niestety nie należy do tanich produktów, wręcz przeciwnie koszt 1 kg to ok. 60-80 zł. Ale warto się z nim zaprzyjaźnić dla naszego zdrowia!

Ksylitol na początku stosowania należy spożywać z umiarem, by organizm się przyzwyczaił. Można zacząć od ½ łyżeczki do słodzenia herbaty lub kawy. Z czasem zwiększamy dawkę. Zaleca się spożywać do 40 g dziennie. Duże dawki naraz mogą wywołać efekt przeczyszczający. Ksylitol popularnie stosujemy jak zwykły cukier do słodzenia napojów, potraw, ciast itp. Zaleca się smarować dziąsła i zęby wieczorem po uprzednim umyciu zębów, co korzystnie wpłynie na higienę jamy ustnej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZatrucie pokarmowe a źle przechowywana żywność
Następny artykułPielęgnacja twarzy
Specjalista medycyny naturalnej. Jego ulubiona działka to ziołolecznictwo, dietoterapia. Prywatnie, szczęsliwy mąż i tatuś dwójki rozbójników.