Najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń lekarza, gdyż zapisując specyfik, wie jaki może być jego wpływ na organizm konkretnego pacjenta.

Większość nowoczesnych leków stosowanych w chorobach przewlekłych, jak np. chorobach serca, nadciśnieniu czy astmie zażywa się tylko raz lub dwa razy dziennie.

W schorzeniach krótkotrwałych i niedyspozycjach na ogół sprawdza się reguła, by

Rano, przyjmować środki poprawiające trawienie, przeciwdepresyjne, preparaty z witaminami A, E, D i B16, leki na nadciśnienie, leki zawierające kwas acetylosalicylowy. Wieczorem, przyjmować środki przeciw chorobom stawów, leki uspokajające,  przeciwbólowe, obniżające poziom cholesterolu, przeciw zawałowi serca oraz zawierające witaminy B1, B2, B12.  Leki w zastrzykach najlepiej działają podawane o godzinie 13. Syropy wykrztuśne najlepiej zażywać do godziny 16. Nie należy żaywać ich przed snem, bo utrudniają zasypianie.

Na ogół należy przyjmować leki w trakcie posiłku.

Wyjątek stanowią niektóre antybiotyki i preparaty zawierające żelazo, a także środki homeopatyczne, które powinny być przyjmowane co najmniej godziną po jedzeniu. Należy dokładnie czytać ulotki dołączone do leku ze wskazaniem jak go zażywać. Wszystkie leki należy popijać wodą. Niewskazane są mleko, herbata i soki. W trakcie stosowania jakichkolwiek leków nie należy pić alkoholu.

[vlikebox]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo szkodzi naszym kościom?
Następny artykułDbamy o poziom witamin w organiźmie
Stylistka, wizażystka i kosmetolog. Z kosmetyką związana jest od 1998 roku. Ma ogromne wyczucie estetyczne. Ekspert działów kosmetycznych.