Palenie papierosów to trudny nałóg. Nawet niewielka ilość dziennie wypalanych papierosów szkodzi zdrowiu.
Bierne palenie papierosów czyli wdychanie dymu jest równie szkodliwe, jak palenie papierosów. Skład dymu papierosowego pozostawia wiele do życzenia. Oprócz nikotyny zawiera bardzo toksyczne substancje, jak: cyjanowodór, ciała smołowate, tlenek węgla, polon, aceton, arsen, formaldehyd i chlorek winylu.
Jak powszechnie wiadomo samo działanie nikotyny zwiększa zagrożenie wystąpienia nadciśnienia, miażdżycy i chorób serca z zawałem na czele oraz wystąpienia form złośliwych nowotworu.
Palenie papierosów może być przyczyną impotencji u mężczyzn i zaburzeń płodności u kobiet. Mogą wystąpić komplikacje przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych. Bardzo łatwo wpaść w nałóg palenia, lecz trudno z niego wyjść. Aż 70% palących chce rzucić palenie. Udaje się to niestety tylko 2-3% palaczy. Wielu próbuje po kilka razy bezskutecznie. Dlaczego tak trudno jest zerwać z nałogiem? Z powodu silnego uzależnienia psychicznego. Papierosy towarzyszą nam w chwilach stresu, relaksu. Niełatwo to przezwyciężyć. Inną przyczyną jest uzależnienie fizyczne organizmu od nikotyny. Ponadto często też mamy do czynienia z presją otoczenia. Znajomi palący, którzy chcą z nami zapalić papierosa.
Warto rzucić palenie z wielu powodów
– dla zdrowia (zmniejszymy ryzyko wystąpienia chorób kardiologicznych, nowotworów itp.)
– dla lepszej kondycji fizycznej, lepszego samopoczucia (poprawa oddychania, ustąpienie kaszlu, polepszenie cery)
– dla siebie- dla zaoszczędzenia pieniędzy chociażby, po to by np. wybrać się do kosmetyczki
Jak rzucić palenie?
Nie ma idealnej recepty na rzucenie palenia. Jedni potrafią rzucić od razu innym przychodzi to z wielkim trudem i latami nie potrafią zerwać z nałogiem. Bardzo ważna jest chęć uwolnienia się od nałogu oraz wsparcie rodziny i przyjaciół. Aby oszukać tzw. głód nikotynowy dobrze jest mieć przy sobie ziarna słonecznika lub dyni, ssać cukierka lub żuć gumę. Jeśli poniższe sposoby okazały się nieskuteczne, można poddać się terapii u specjalisty lub zasięgnąć porad medycyny niekonwencjonalnej (akupunktura, hipnoza). Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą okazać się bardzo pomocne podczas walki z nałogiem:
– Pozbądź się z domu wszystkich popielniczek, zapalniczek i pozostałych papierosów oraz rzeczy, które kojarzą Ci się z paleniem.
– Włącz do diety więcej warzyw i owoców, zbóż, pij niegazowaną wodę. Uważaj na wzmożony apetyt po odstawieniu papierosów. Łatwo przytyć, gdyż zwiększa się apetyt, a metabolizm jest trochę zwolniony.
– Każdy moment jest dobry, by rzucić palenie, nie odkładaj tego na później, bo z każdym dniem będzie coraz trudniej.
– Zapisz się na jakiś sport: siłownię, basen, fitness – cokolwiek, by przenieść swoją uwagę na coś innego niż palenie.
– Staraj się nie myśleć paleniu, a jeśli dopadnie cię głód nikotynowy zawsze miej pod ręką orzechy, pestki dyni czy słonecznika.
– Stosuj środki wspomagające zerwanie z nałogiem (plastry i gumy nikotynowe, ziołowe tabletki do ssania) mogą okazać się skuteczne.