Jeśli często dopada nas pragnienie zjedzenia czegoś słodkiego i za każdym razem nie możemy się oprzeć słodyczom, oznacza to, że musimy jak najszybciej uporać się z tym złym nawykiem.

Nieodparta chęć jedzenia słodyczy to jeden z nałogów oprócz alkoholu, nikotyny, kawy czy narkotyków.

Dlaczego tak wiele osób nie potrafi dłuższy czas nie zjeść nic słodkiego?

Są bowiem uzależnieni od cukru, przyczyną, którego może być źle zbilansowana dieta, zaburzenia wydzielania hormonów adrenaliny, serotoniny i insuliny. Hormon szczęścia, czyli serotonina odpowiada za dobre samopoczucie. Jeśli jej poziom jest niski, odczuwamy wówczas przygnębienie, smutek, wtedy właśnie zazwyczaj chętnie sięgamy po coś słodkiego – ot tak na poprawę humoru. Pomaga, lecz na krótko. I koło się zamyka.

Cukier to cichy zabójca. Łatwo uzależnia.

Ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, przyczyniając się tycia, odkładania tłuszczu w tkankach, osłabienia układu odpornościowego i zubożenia organizmu w składniki mineralne. Człowiek potrzebuje węglowodanów do prawidłowej pracy mózgu, lecz w nie dużych ilościach. Najzdrowsze są te pochodzące z warzyw, owoców i produktów zbożowych. Oto kilka cennych wskazówek jak ograniczyć jedzenie słodyczy

[vlikebox]

Staraj się nie robić zapasów słodyczy w domu ani w pracy. Jeśli nie będziesz miała ich pod ręką, nie będziesz ich jadła.

Miej awaryjną przekąskę, jak dopadnie Cię chęć zjedzenia słodyczy. Niech będą to owoce, marchewki, orzechy ewentualnie suszone owoce. W chwilach słabości napij się szklankę wody, herbaty bądź umyj zęby. Osłabi to chęć zjedzenia czegoś słodkiego. Unikaj słodkich napojów na rzecz wody mineralnej, świeżych soków, herbat ziołowych i owocowych. Z dnia na dzień staraj się ograniczać stopniowo spożycie słodyczy. Możesz też zapisywać na kartce ilość spożywanych ciasteczek i batoników każdego dnia. Będziesz wówczas miała „czarno na białym” ile pochłaniasz słodkiego. Da Ci to do myślenia. Słodycze są dla ludzi, nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na kawałek ciasta, czy kruche ciasteczka. Pamiętaj, by jeśli jesz słodycze, żeby była to 1-2 kostki czekolady (najlepiej gorzkiej), a nie cała tabliczka, 2 ciasteczka – a nie pół paczki. Zachowaj umiar. Jeśli ktoś częstuje Cię czymś słodkim, a Ty nie chcesz ulec pokusie, możesz grzecznie odmówić. Jedz produkty bogate w błonnik, który na długo daje uczucie sytości. Znajdziesz go w warzywach, owocach, kaszach, pieczywie pełnoziarnistym.

Słodzenie herbaty cukrem zastąp miodem, fruktozą bądź ksylitolem (cukrem z brzozy). Miód zawiera mikroelementy i witaminy.

Fruktoza to cukier z owoców ma niższy indeks glikemiczny od cukru. Ksylitol zaś ogólnie wzmacnia organizm i przeciwdziała próchnicy zębów. Ogranicz stres. W stresie wzrasta potrzeba na cukier. Nie jedz od rana słodkich potraw (słodkie płatki śniadaniowe), bo wówczas przez cały dzień będziesz czuła łaknienie na cukier. Jeśli ograniczysz spożycie cukru do koniecznego minimum, nie będziesz miała ochoty na słodycze. Spożywaj więcej białka. Jeśli masz ochotę na słodycze, zjedz lepiej trochę twarogu bądź kanapkę z wędliną. Często jak ciągnie nad do zjedzenia czegoś słodkiego, tak naprawdę organizm domaga się białka.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWłaściwości kawy zbożowej
Następny artykułVademecum z oleju z wiesołka
Z zamiłowania kucharka. Kładę nacisk na naukę zdrowych nawyków żywieniowych. Jej drugą pasją obok pracy są ogród i literatura. Lubi długie spacery po lesie i aktywne formy spędzania czasu. Hoduje psy rasy corgy.