Infekcje okolic intymnych dotykają blisko 70 % kobiet. Niestety często lubią się nawracać.

Sprzyja im stres, osłabienie, a co za tym idzie obniżona odporność, zbyt dużo cukru w diecie, który jest świetną pożywką dla bakterii, okres letnich wyjazdów, kąpiele w morzu czy basenie, terapia antybiotykami, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, przygodne kontakty seksualne, wkładka domaciczna, a nawet obcisła, wykonana ze sztucznych tworzyw bielizna. Infekcjom pochwy sprzyja też ciąża, cukrzyca, otyłość, niedoczynność tarczycy, wirus opryszczki, a także nadmiar środków chemicznych używanych do mycia i dezynfekcji (perfumowany papier toaletowy, tampony i podpaski zawierające dezodoranty, pachnące żele i dezodoranty do higieny intymnej). Długie gorące kąpiele również mogą wywołać infekcje u wrażliwych kobiet. O infekcje pochwy czy sromu naprawdę nietrudno. Aż 40% kobiet ma bezobjawową grzybicę pochwy. Dlatego należy przynajmniej raz w roku udać się do lekarza ginekologa na badanie i wymaz z pochwy (cytologia).

Rodzaje zakażeń pochwy

  • infekcje bakteryjne  – wywoływane przez bakterie – bacterial vaginosis (BV), zakażenie nazywane często waginozą bakteryjną, bez objawów takich jak pieczenie czy swędzenie pochwy i sromu, natomiast o charakterystycznym rybim zapachu, upławy występują sporadycznie, mogą być barwy białej lub szarawej.
  • infekcja drożdżakowa (drożdżyca) – wywołana przez drożdżaki (grzyby) – Candida albicans; drożdżaki mnożą się w błonach śluzowych, często pod wpływem wilgoci, ich przewaga narusza równowagę flory bakteryjnej. Wydzielina z pochwy ma serowatą konsystencję, jest gęsta o barwie białej lub żółtawej, zapach może być nieprzyjemny, występuje świąd i zaczerwienienie pochwy, sromu.
  • rzęsistkowe zapalenie pochwy – zakażenie spowodowane obecnością w pochwie pierwotniaka – rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis), niekiedy bezobjawowe, ale w fazie zaawansowanej wydzielina z pochwy jest wodnista, szaro-zielona, o nieprzyjemnym zapachu, szyjka macicy jest zaczerwieniona

Grzybica pochwy to często krepująca dolegliwość, o której wolimy nie mówić. Nie należy się wstydzić i jak tylko zauważymy niepokojące objawy, należy czym prędzej wybrać się do lekarza. Grzybicę pochwy (Candida) wywołują drożdżaki, które bardzo szybko się namnażają i wywołują szereg przykrych dolegliwości.

Objawy infekcji pochwy

  • nasilone upławy (często grudkowate, serowate) o przykrym zapachu
  • świąd pochwy
  • bolesność, pieczenie i zaczerwienienie sromu
  • ból przy oddawaniu moczu

Aby zapobiegać infekcjom okolic intymnych należy utrzymać właściwą florę bakteryjną pochwy, dzięki odpowiedniej higienie. Bardzo istotne są tutaj pałeczki kwasu mlekowego, które utrzymują właściwe pH pochwy. Do higieny okolic intymnych należy wybierać tylko łagodne środki specjalnie przeznaczone do tych okolic zawierające w swoim składzie kwas mlekowy (lactobacilllus) i wyciągi z ziół (rumianek, przywrotnik, kora dębu, nagietek, chaber bławatek, mydlnica lekarska, krwawnik, aloes, babka lancetowata).

[vlikebox]

LECZENIE

Rozpoznanie rodzaju infekci następuje podczas badania ginekologicznego, w oparciu o opisane przez kobietę objawy. Pobiera się także wymaz z pochwy celem wykonania badań mikroskopowych na obecność grzybów, wirusów, bakterii. Grzybicę pochwy leczy się stosując miejscowo (dopochwowo) globulki zawierające antybiotyk (Nystatyna, Klotrymazol), globulki z kwasem borowym, doustnie Flukonazol oraz zewnętrznie maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwświądowym (clotrimazolum, maść propolisowa). Istnieją też preparaty bez recepty, po które możemy sięgnąć w sytuacjach awaryjnych. Jeśli nie zauważymy poprawy należy udać się do lekarza. Należą do nich Gałki propolisowe (globulki z wyciągiem z propolisu – kitu pszczelego o działaniu przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym) oraz maść propolisowa, Calendulin (globulki z wyciągiem z nagietka o działaniu przeciwzapalnym), Albothyl (globulki zawierające polikrezulen o działaniu przeciwbakteryjnym, ułatwia gojenie). Można podmywać się (oprócz okresu ciąży) wywarem z rozmarynu, rumianku, tymianku, oraz gorzknika kanadyjskiego lub 2-3 kroplami olejku herbacianego rozpuszczonego w litrze wody. Bardzo skuteczny jest też olejek z róży damasceńkiej o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym. Znanym preparatem ziołowym bardzo skutecznym w zakażeniach pochwy jest mieszanka ziołowa Vagosan (Herbapol), zawierającja w swoim składzie ziele rdestu ptasiego, korę dębu, liść szawłii, koszyczek rumianku, liście pokrzywy i kwiat nagietka. Stosuje się ją zarówno do irygacji jak i przemywania pochwy. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwskurczowe i przeciwzapalne. W trakcie leczenia dobre efekty przynosi stosowanie doustnie probiotyku w postaci tabletek z pałeczkami kwasu mlekowego Lacibios femina. Dodatkowo w trakcie leczenia należy ograniczyć spożycie cukru oraz należy spożywać codzienne świeży czosnek, cebulę, cytryny i jogurty zawierające kultury bakterii.

ZALECENIA

W trakcie leczenia należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych, aby nie zarazić partnera. Poza tym, seks może nasilić objawy i utrudni gojenie. Należy nosić tylko naturalną bawełnianą, przewiewną bieliznę. Unikaj też bardzo dopasowanych spodni, legginsów. W trakcie leczenia należy unikać noszenia rajstop, bo wtedy skóra nie oddycha. Należy unikać cukru i alkoholu by nie dopuścić do namnażania się bakterii. Jeśli często cierpisz na infekcje okolic intymnych unikaj toalet publicznych, częstych wizyt w saunie i solarium, basenach. Dbaj, by okolica sromu była sucha, wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii. Stosuj odpowiednią higienę miejsc intymnych używając do tego płynów o pH 5,5 zawierających kwas mlekowy. Należy myć się od przodu do tyłu.  Nie używaj cudzego ręcznika. Stosuj osobny ręcznik do higieny intymnej i osobny do twarzy. Unikaj stosowania tamponów. Stosuj bezzapachowe podpaski i często je zmieniaj.  Unikaj zbyt częstego mycia okolic intymnych (do 2 razy dziennie), bo możesz zniszczyć naturalną florę bakteryjną. Wyjątkiem jest miesiączka, kiedy możesz myć okolice intymne tak często, jak tego potrzebujesz. Unikaj irygacji pochwy, bo możesz wypłukać wszystkie bakterie i osłabisz florę bakteryjną.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŻylaki nóg
Następny artykułDlaczego warto jeść czekoladę?
Z zamiłowania kucharka. Kładę nacisk na naukę zdrowych nawyków żywieniowych. Jej drugą pasją obok pracy są ogród i literatura. Lubi długie spacery po lesie i aktywne formy spędzania czasu. Hoduje psy rasy corgy.