Imbir znany był już 2700 lat p.n.e w starożytnych Chinach, Tybecie i Indiach. Stosowano jego cenny korzeń w leczeniu wielu dolegliwości, głównie układu pokarmowego, w bólach stawów, migrenach.
Do dziś stanowi jedną z głównych przypraw kuchni azjatyckiej. W Polsce imbir także zyskał swą popularność, można go kupić na wielu straganach i w marketach.
Imbir charakteryzuje się intensywnym, dość ostrym aromatem z nutą cytrynową.
W smaku jest palący, ostry i lekko gorzki. Dlatego nie należy przesadzać z jego ilością. W kuchni jako przyprawę stosuje się świeży korzeń imbiru bądź w formie sproszkowanej. Imbir dodaje się głównie do ciastek, herbatników, pierników, puddingów, aromatyzuje się nim piwo, likiery, grzańce i kompoty. Doskonale podnosi smak flaków, owoców morza, ryb i pasztetów. Świetnie komponuje się też z tłustym mięsem np. z kaczką czy wieprzowiną. Dodaje się również imbir do pieczonych jabłek. Imbir dobrze komponuje się z też przyprawami korzennymi, jak liść laurowy, ziele angielskie, kardamon, goździki, gałka muszkatołowa, cynamon, pieprz. Jest składnikiem mieszanki przyprawowej curry. W sklepach można kupić też imbir kandyzowany, marynowany, herbatkę imbirową oraz cukierki imbirowe.
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE IMBIRU
Pomocny przy mdłościach i wymiotach towarzyszącym rozstrojom żołądka, niestrawności, chorobie lokomocyjnej, po chemioterapii, narkozie i ciąży. Łagodzi bóle głowy, migreny, którym towarzyszą mdłości i bóle stawów, bo działa rozgrzewająco (maść, plastry rozgrzewające, olejek imbirowy). Ułatwia trawienie – pomocny przy wzdęciach i gazach, po zjedzeniu tłustych potraw, działa żółciopędnie. Łagodzi bolesne miesiączki i zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), gdyż działa przeciwskurczowo. Łagodzi objawy przeziębienia i grypy, bo działa przeciwzapalnie i doskonale rozgrzewa. Wzmacnia odporność. Plaster świeżego imbiru i kilka goździków zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy na 10 minut. Następnie można dodać łyżeczkę miodu i sok z cytryny – taki napój stawia na nogi! Zwiększa koncentrację, gdyż poprawia ukrwienie mózgu. Szczypta sproszkowanego imbiru i cynamonu świetnie komponuje się z kawą, ponadto niweluje jej szkodliwe właściwości. Polepsza krążenie krwi, działa rozgrzewająco. Stosuje się go pielęgnacji skóry zwiotczałej z cellulitem. Imbir przyspiesza spalanie tłuszczu. Uznawany jest za afrodyzjak. Działa moczopędnie i przeciw-obrzękowo. Naukowcy dowiedli, że imbir może hamować rozwój raka jajnika. Wykazuje działanie odkażające i odświeżające. W stanach zapalnych jamy ustnej i gardła warto płukać gardło wodą ze sproszkowanym imbirem (2 łyżeczki/szklankę). Pozostawia przyjemny i świeży oddech.
Imbiru powinny unikać osoby cierpiące na wrzody żołądka lub dwunastnicy, refluks żołądka oraz kobiety karmiące.
[vlikebox]