Higiena jamy ustnej – na czym polega? Na codziennym odpowiednim szczotkowaniu oraz nitkowaniu zębów.

Codzienna profilaktyka dbania o zęby i dziąsła pozwoli zapewnić nam dobre samopoczucie i młody wygląd. Zęby powinno się szczotkować nimimum dwa raz dziennie szczoteczką z miękkim włosiem. Obecnie częsciej jak kilkadziesiąt lat temu badamy nasze zęby, dzięki temu możemy dłużej się nimi cieszyć. Jeśli bolą nas zęby, a dziąsła krwawią i są opuchnięte – należy niezwłocznie udać się do stomatologa, który ustali przyczynę. także nieświeży oddech może być przyczyną poważnych schorzeń organizmu.

Oto kilka podstawowych zasad, które należy przestrzegać, by mieć zdrowe zęby

– pełnowartościowa dieta i ograniczanie przekąsek pomiędzy posiłkami.

– stosowanie produktów do higieny jamy ustnej zawierających fluor  i ksylitol,w tym pasty do zębów.

– należy rzucić palenie; u palaczy często występują przebarwienia na zębach, jak również u nich szycbiej gromadzi się kamień nazębny. W przypadku palaczy zapalenie dziąseł ma przebieg bardziej rozległy, z uwagi na gromadzenie większej ilości płytki nazębnej.

– powstająca płytka nazębna, jest główną przyczyną próchnicy i chorób dziąseł – dlatego przynajmniej raz w roku należy usuwać kamień nazębny u stomatologa.

– należy codziennie stosować płyny do higieny jamy ustnej lub po posiłku wypłukać jamę ustną obficie wodą – to też jest dobra metoda na  częściowe pozbycie sie resztek pokarmu.

– ważna jest też dieta. Cukry sprzyjają rozwojowi bakterii a kwasy, powoli rozpuszczają szkliwo o powodując rozwój próchnicy. Słodycze lepiej zastąpić  owocami, jogurtami lub warzywami.

– najlepszym sposobem uniknięcia powstania płytki nazębnej jest szczotkowanie powierzchni pomiędzy zębami. Powinno się szczotkować zęby minimum dwa razy dziennie używając szczoteczki z miękkim włosiem oraz pasty z fluorem.  Szczotkę do zębów nalezy wymieniać co 2-3 miesiące, gdyż staje się ona siedliskiem bakterii. Nową szczotkę najlepiej umyć w ciepłej wodzie i zanużyć na noc w roztworze 3% wody utlenionej- wtedy na dłużej nam będzie służyć. Obecnie na rynku są różne szczotki o miękkim włosiu, o średnim, różnie zakrzywione. Rodzaj szczotki jakiej będziemy używać jest sprawą indywidualną.

[vlikebox]

Sposoby szczotkowania zębów

Istnieje kilka sposobów szczotkowania zębów, jak:

1) pionowa

2) pozioma

3)okrężna Fonesa

4) roll on (obrotowo-wymiatająca)

5) fizjologiczna Smitha

6) metody wibracyjne: Stillmana, Bassa, Chartersa

Metoda pozioma służy do czyszczenia powierzchni żujących zębów bocznych. Z kolei metoda roll on polega na czyszczeniu zębów szczoteczką ustawioną pod kątem 45 stopni wykonując ruch wymiatająco – obrotowy.  Należy szczotkować również język, ponieważ na nim gromadzi się sporo resztek jedzenia i tym samym szkodliwych bakterii. Nie czyszcząc powierzchni języka narażamy się na szybszy rozwój próchnicy oraz  czasem na nieświeży zapach. Niestety mało kto czyści język. Powierzchnie językowe należy czyścić metodą pionową.

Nić dentystyczna – w trosce o Twoje zęby

Nić dentystyczną powinno się stosować codziennie, zwłaszcza wieczorem przed snem, po umyciu zębów. Nić usuwa płytkę znajdującą się pomiędzy zębami, resztki jedzenia, a tam niestety szczotka nie dociera. Nicie dentystyczne są woskowane bądź niewoskowane, mogą też być z fluorem lub bez.

– Urwij około 20- 25 cm nitki i zawiń dookoła środkowych palców.

– Trzymaj nitkę napiętą i delikatnie wsuń między szczelinę zębów. Uważaj, aby nie zranić dziąseł.

– Dokładnie wyczyść każdą z powierzchni

– Wyczyść każdą szczelinę

Na początku nitkowania mogą wystąpić dolegliowści bólowe, krwawienie dziąseł. Najczęściej mijają po kilku dniach. Jeśli nie ustapi ono przez tydzień podczas nitkowania, należy udać się do stomatologa.

[vlikebox]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAnemia
Następny artykułSpalaj efektywnie kalorie
Stylistka, wizażystka i kosmetolog. Z kosmetyką związana jest od 1998 roku. Ma ogromne wyczucie estetyczne. Ekspert działów kosmetycznych.