Niektórzy nie tolerują jego ostrego zapachu, zwłaszcza kiedy wydzielany jest przez skórę. Warto jednak się poświęcić i spożywać ten „naturalny antybiotyk” dla zdrowia.

Tak. Udowodniono, że alicin substancja w nim zawarta wykazuje działanie antybiotyczne, podobno silniejsze od tetracykliny czy penicyliny. Czosnek swoje korzenie ma w kulturze chińskiej, gdzie poszukiwano panaceum na wszelkie choroby. Miał on zapewniać długowieczność  wszystkim spożywającym.

Zaleca się jeść profilaktycznie 1 ząbek czosnku dziennie w dowolnej postaci – np. zmiażdżony i nałożony na kanapkę z twarożkiem i posypaną natką pietruszki (niweluje ostry zapach czosnku).

Dobrze też jest dodawać go najlepiej w surowej postaci ewentualnie sproszkowany lub suszony do potraw mięsnych, warzywnych, zup, makaronów, owoców morza.Czosnek działa jak silny przeciwutleniacz, udowodniono, że wykazuje działanie przeciwrakowe. Czosnek zawiera olejki lotne (alicin), związki siarki, witaminy z grupy B, witaminę C, potas, magnez, żelazo, fosfor, enzymy oraz flawonoidy.

Właściwości lecznicze CZOSNKU

Niezastąpiony w przebiegu infekcji przewodu pokarmowego i oskrzeli, przeziębienia, grypy, bólów gardła, kataru lepiej działa w połączeniu z miodem, cytryną, ciepłym mlekiem. Wykazuje działanie odkrztuśne oraz pomaga obniżać gorączkę.

  • Obniża poziom cholesterolu i poziom cukru we krwi.
  • Zmniejsza ciśnienie, rozrzedza krew.
  • Pomaga w gojeniu ran.
  • Pomocny przy wzdęciach i niestrawności.
  • Łagodzi bóle głowy oraz ułatwia zasypianie zwłaszcza w połączeniu z ciepłym mlekiem.
  • Pobudza apetyt.
  • Działa ogólnie wzmacniająco na organizm.

Jedząc czosnek warto wiedzieć, jak zniwelować jego nieprzyjemną woń. Do produktów o takim działaniu zalicza się : natkę pietruszki, mleko, tymianek, mięta, miód, czerwone wino, jabłko, kminek, seler, zielona fasola, goździki, sok z cytryny bądź pomarańczy. Chcąc uniknąć ostrej woni możemy spożywać czosnek w kapsułkach, lecz jego działanie jest wtedy słabsze.

[vlikebox]

Niestety czosnek nie należy do warzyw lekkostrawnych, wręcz przeciwnie. Jest również bardzo kaloryczny – 146 kcal/100g.

Nie powinny sięgać po niego osoby cierpiące na cukrzycę (obniża poziom cukru we krwi), zażywające niektóre leki (należy skonsultować z lekarzem), osoby cierpiące na nieżyty żołądka i jelit, kobiety karmiące piersią, osoby z niskim ciśnieniem krwi i problemem z krzepnięciem krwi. Co do kobiet ciężarnych to sprawa jedzenia czosnku jest sporna. Z pewnością można jednak spożywać go, lecz zachowując umiar.

Sposoby spożywania czosnku:

– na surowo – wyciśnięty przez praskę (łatwiej się trawi niż w całości).

– sproszkowany.

– suszony.

– smażony, pieczony w potrawach.

– nalewka czosnkowa – sporządzona z 35 g zmiażdżonego czosnku i 250 ml spirytusu. Odstawia się ciemnym pojemniku na tydzień, następnie odcedza, pozostawia na 3 dni.Stosuje się w pierwszym dniu kuracji do śniadania – 1 kroplę, do obiadu -2 krople, do kolacji – 3 krople. Następnego dnia o jedną krople więcej i tak aż do wyczerpania zapasów. Codziennie zwiększamy dawkę.

– maceracja – 3 ząbki w wodzie lub w mleku pozostawić na noc, pić rano. Skuteczny na pasożyty żołądkowe i jelitowe.

– kapsułki, tabletki.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta owocowa
Następny artykułWODA – życiodajne źródło
Trener personalny. Wyznaje zasadę: "Fitness to nie ćwiczenia, które wykonujemy, tylko stan ducha". Nałogowo jeżdzi na rowerze. Jest instruktorem od 6 lat.