Wszędzie jesteśmy bombardowani estrogenami, czyli hormonami, a to w żywności (mięso, produktach sojowe, woda), kosmetykach (dezodoranty, perfumy, pasta do zębów) oraz w substancjach chemicznych i tworzywach sztucznych.

Dieta antyestrogenowa zyskała dużą popularność w Stanach Zjednoczonych, w Izraelu i w krajach Europy Zachodniej. Twórcą diety jest Ori Hofmekler, z zawodu dziennikarz, komandos i model.

Niestety dieta ta nie została naukowo przebadana, by móc sądzić, że jest naprawdę skuteczna.

Mimo to ma wielu zwolenników. Nie jest to typowa odchudzająca dieta, a sposób żywienia mający na celu wyregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu oraz jego oczyszczenie z toksyn. Nadmiar estrogenów w organizmie przyczynia się do nadwagi oraz powstawaniu szeregu chorób cywilizacyjnych jak nowotwór. Dodatkowo wchłaniając nadmierną ilość estrogenów ze środowiska tracimy naszą naturalną witalność, obniża się poziom naszego libido.  Nadmiar hormonów żeńskich w codziennym żywieniu objawia się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn osłabieniem odporności oraz gromadzeniem tłuszczu w tkankach u kobiet w okolicy pośladków i brzucha, u mężczyzn – blokuje produkcję testosteronu, gromadząc tłuszcz w rejonie brzucha.

Dieta antysestrogenowa opiera się na trzech etapach. Pierwszy trwa około tydzień, jego zadaniem jest oczyszczenie wątroby z toksyn.

W tym czasie jemy świeże, owoce i warzywa, głównie te kapustne, jaja, ryby z ekologicznych hodowli oraz niskotłuszczowe przetwory mleczne. Druga faza polega na urozmaiceniu menu w oliwki, pestki dyni, słonecznik i orzechy oraz zdrowe tłuszcze (oliwa). Trzeci etap powinien trwać całe życie. Jego zadaniem podtrzymanie efektu wyrównania gospodarki hormonalnej organizmu. Możemy spożywać mięso, makaron i pieczywo. Hofmekler poleca też stosowanie specjalnych suplementów, które są do kupienia w jego sklepach i stronie internetowej.

Produkty zalecane w diecie

– cytrusy, działają antyestrogenowo, po za tym zawierają flawonoidy

-warzywa najlepiej z rodziny kapustnych: kalafior, brukselka, brokuł, kapusta.

– propolis, bo zawiera chryzynę

– kawa, bo zawiera flawony

– herbata, bo zawiera polifenole

– jaja, orzechy

– kwasy omega 3 i 6

– awokado

– siemię lniane

– zioła: anyż, kurkuma, koper włoski

W diecie antyestrogenowej należy unikać

– mięsa i ryb hodowanych ma skalę masową, gdyż są najczęściej faszerowane syntetycznymi hormonami.

– piwa, bo zawiera chmiel, który wykazuje działanie estrogenne, powodując u mężczyzn wzrost piersi i gromadzenie tkanki tłuszczowej w brzuchu

– soi, bo działe estrogenie i obniża libido

– owoców i warzyw pryskanych powszechnie w marketach

– triclosanu w wielu zawartego w mydłach, pastach do zębów, kremów itp. Wykazuje on działanie antybakteryjne, jak również zaburza gospodarkę hormonalną

Przykładowe menu

Faza 1

Po wstaniu: woda z propolisem i cytryną

Śniadanie:
Sałatka młodości, zielona herbata, lub kawa bez cukru. Sałatkę można przygotować wieczorem. Zamiast wody możesz użyć soku wyciśniętego z pomarańczy lub grejpfruta Namocz 3 łyżki płatków owsianych w trzech łyżkach przegotowanej wody, dodaj 3 łyżki mleka (2%), zetrzyj jabłko na tarce o grubych oczkach, wymieszaj, skropić sokiem z cytryny i posyp cynamonem do smaku.

Drugie śniadanie:
Koktajl owocowy: Szklankę jeżyn zmiksuj z 1/2 szklanki odtłuszczonego jogurtu i 1 łyżką siemienia lnianego.

Obiad:
Sałatka z melonem, pomidorami i serem, woda mineralna. Ćwiartkę melona pokrój w kostki, dodaj pomidora, pokruszonego 50 g sera koziego ekologicznego. Wymieszaj, polej oliwą z oliwek (1 łyżka), skrop octem winnym do smaku, dopraw solą, pieprzem i świeżymi ziołami.

Podwieczorek:
Grejpfrut (300g).

Kolacja:
Krem brokułowy: ugotuj na bulionie warzywnym (1,5 szklanki) ok. 250 g róż brokułowych. Po 15 minutach zmiksuj, dodaj jogurtu naturalnego, przypraw ziołami. Posyp prażonymi pestkami słonecznika lub dyni.

Faza 2

Śniadanie:
Mozzarella z pomidorami i bazylią skropiona oliwą z oliwek i odrobiną octu balsamicznego; do picia zielona herbata.

Drugie śniadanie:
Jogurt naturalny z garścią orzechów laskowych

Obiad:
Filet z dorsza pieczony w foli (200 g), polany 1 łyżką oliwy z oliwek i posypany ziołami, kalafior z wody (100 g); do picia woda mineralna

Podwieczorek:
Koktajl: wyciśnij sok z grejpfruta, połowy pomarańczy i zmiksuj z 100 g melona.

Kolacja:
Dwa naleśniki z serem wymieszanym z orzechami włoskimi i kawałkami brzoskwini, polane jogurtem naturalnym i posypane cynamonem

Faza 3

Śniadanie:
Szklanka wody z miodem i propolisem, grejpfrut, filiżanka kawy

Drugie śniadanie:
Sok pełen antyoksydantów i błonnika (pół szklanki jeżyn, malin, obrane jabłko, 2 łyżki mielonego siemienia lnianego, szklanka soku wyciśniętego z grejpfruta. Wszystkie składniki wymieszaj w malakserze)

Obiad:
Liście szpinaku, rukoli i sałaty lodowej polane oliwą i posypane startym serem żółtym. Do tego dwa jajka ugotowane na twardo. Do picia kefir organiczny.

Podwieczorek:
Jabłko zmiksowane z serwatką w proszku (organiczną)

Kolacja:
Kurczak w serowej panierce, makaron. Składniki na porcję: mała pierś kurczaka, łyżka płatków owsianych, łyżka oliwy, szklanka przecieru pomidorowego, czubata łyżka startego parmezanu lub innego sera, łyżka siekanych listków oregano i bazylii, 50 g makaronu orkiszowego, 2 kawałki mozarelli niskotłuszczowej. Przygotowanie: na talerzu wymieszaj mąkę, ser i zioła. Oliwę rozgrzej na patelni. Mięso obtocz w panierce i smaż, po 5 minut z każdej strony. Makaron i mięso polej sosem, udekoruj plastrem sera i piecz w piekarniku (ok. 20 minut).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMikrobiom jelitowy przyczyną autyzmu
Stylistka, wizażystka i kosmetolog. Z kosmetyką związana jest od 1998 roku. Ma ogromne wyczucie estetyczne. Ekspert działów kosmetycznych.