Dietę proteinową (protal) opracował francuski lekarz Pierre Dukan. Należy ona do diet wysokobiałkowych ograniczających węglowodany.

Jest niezwykle skuteczna w walce z nadwagą i to w dodatku bez efektu jo-jo. Należy jedynie przejść jej trzy etapy, by czwarty praktykować do końca życia. Dieta ta bazuje na czystym białku, stanowiącym główny budulec organizmu człowieka. Na samym początku stosowania diety proteinowej następuje szybka utrata zbędnych kilogramów. Dzięki temu mamy motywację, by ściśle przestrzegać zasad diety.

W pierwszej fazie diety proteinowej menu należy ograniczyć jedynie do produktów białkowych.

Następuje szybka utrata masy ciała, gdyż zwiększa się tempo metabolizmu. Zaleca się spożywać chude mięso z grilla czy piekarnika najlepiej drób(oprócz kaczki i gęsi), wołowina, cielęcina, konina, chude wędliny i podroby, ryby, nabiał, jaja oraz owoce morza. Nie wolno spożywać mięsa wieprzowego i jagnięcego! Można spożywać przyprawy, zwłaszcza te pobudzające trawienie (chili, tymianek), sól, pieprz, czosnek, cebula, pietruszka, musztarda. Należy jeść 1-2 łyżeczki otrąb owsianych bądź zbozowych dziennie w celu przyspieszenia trawienia. Kawa i herbata są również dozwolone. Należy spożywać ok. 1,5- 2 l napojów dziennie (łącznie z wodą). Cukier należy bezwzględnie wyeliminować. Ten etap diety proteinowej powinien trwać ok. 5 dni (maks.7), w zależności ile kilogramów chcemy zrzucić. Trzeba stosować się do zaleceń tej fazy, gdyż to warunkuje sukces w dalszych etapach protalu. Uwaga! W pierwszych dniach możemy czuć głód i zmęczenie, ponieważ dostarczamy jedynie składników obfitujących głównie w białko. Organizm zaczyna odczuwać niedobór węglowodanów. Najczęściej po trzech dniach te dolegliwości ustępują.

Faza naprzemienna

W tej fazie włączamy w jadłospis warzywa surowe bądź gotowane. Naprzemienność oznacza spożywanie najpierw najlepiej przez 5 dni menu protala1 a następne pięć protala 2 (czyli raz produkty białkowe raz proteiny razem z warzywami). Można również stosować menu naprzemienne co dwa dni z tym, zwłaszcza dla osób z lekką nadwagą. Zalecane warzywa: sałata, szparagi, pomidory, grzyby, ogórki, seler, cykoria, kapusta, bakłażan, marchew, papryka, rzodkiew, szpinak. Uwaga! Ta faza może trwać tak długo, dopóki nie osiągniemy upragnionej wagi, nawet do kilku miesięcy. Czasem waga w tej fazie może chwilowo wzrosnąć, ale to normalne zjawisko i z czasem się unormuje do właściwego poziomu jaki chcemy uzyskać. Nie wolno jeść ryżu, ziemniaków, groszku, kukurydzy i fasoli.

[vlikebox]

Faza utrwalenia

Ta faza powinna trwać proporcjonalnie do ilości zrzuconych kilogramów – 10 dni na każdy zrzucony kilogram. Jeśli zrzuciliśmy w fazie drugiej np. 10 kg, to w trzeciej potrzebujemy 100 dni., jeśli 20 kg – 200 dni itd. Jest to bardzo istotny moment w diecie proteinowej, w którym za zadanie mamy utrwalić sobie właściwe nawyki, aby utrzymać.Fazę tę można wzbogacić o:

  • pełnoziarnisty chleb (2 kromki dziennie)
  • ser (do kilku plasterków dziennie)
  • makaron, ryż albo ziemniaki (do wyboru – 2 razy/tydzień)
  • pieczeń z polędwicy wieprzowej lub udziec jagnięcy
  • owoce o niskiej zawartości cukru, oprócz bananów, winogron i czereśni.

Dodatkowo dwa razy w tygodniu można spożyć pełen obiad z przystawką i kieliszkiem wina, jednakże raz w tygodniu należy powrócić do menu protala 1 – wyłącznie produkty białkowe.

Stabilizacja

To ostatni etap diety proteinowej, który trwa do końca życia. Odżywiamy się normalnie przez sześć dni w tygodniu. Aby nie dopuścić do efektu jo-jo, należy raz w tygodniu powrócić do menu fazy ataku. Nie można jeść słodyczy, jedynie ciasteczka owsiane, ani słodzić kawy i herbaty. Trzeba spożywać 3 łyżki otrąb owsianych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAcerola
Następny artykułObjawy ciąży
Z zamiłowania kucharka. Kładę nacisk na naukę zdrowych nawyków żywieniowych. Jej drugą pasją obok pracy są ogród i literatura. Lubi długie spacery po lesie i aktywne formy spędzania czasu. Hoduje psy rasy corgy.