Dieta orientalna podnosi witalność organizmu, wzmacnia go i czyni odpornym na przeziębienia.
Znacznie poprawia nasze samopoczucie, usuwa bóle głowy, spowodowane często niewłaściwym odżywianiem. Wyszczupla sylwetkę.
W ciągu tygodnia jesteśmy w stanie zrzucić od 2-3 kilogramów, w zależności od masy wyjściowej.
Dieta ta jest zalecana dla osób z nadwagą, jak i dla tych, których interesuje kultura dalekiego wschodu. Nie jest to typowa dieta, a sposób na życie. Twórcy diety orientalnej połączyli założenia amerykańskiego lekarza Haya z dalekowschodnią filozofią Yin i Yang.
Dieta orientalna jak sama nazwa wskazuje pochodzi z dalekiego wschodu. Jest połączeniem pierwiastka żeńskiego z męskim – Yin i Yang.
Yin to pierwiastek żeński to dusza, księżyc, spokój – przydatny wieczorem. Yang natomiast to koncentracja, odwaga i wytrzymałość – potrzebny rano, by mieć siłę na cały dzień. Równowagę można osiągnąć nie tylko w filozofii, lecz także w jedzeniu. Chodzi o to, by prawidłowo komponować posiłki bazujące na trzech głównych składnikach pokarmowych: białkowych, węglowodanowych i neutralnych. Dania białkowe łączymy z owocami i warzywami i spożywać najlepiej koło południa. Nie należy łączyć dań węglowodanowych z białkowymi zwłaszcza wieczorem.
Natomiast produkty neutralne można łączyć dowolnie z białkowymi i węglowodanowymi.
- Produkty białkowe: jaja, ryby, soja, tofu, mięso (najlepiej drobiowe), owoce morza, chudy nabiał.
- Produkty węglowodanowe: makaron (razowy i sojowy), ryż (długi, dziki), chleb, słodkie (rodzynki, figi, owoce) i soczyste owoce (m in. jabłka, kiwi, cytryny, truskawki, maliny).
- Produkty neutralne: warzywa, kiełki, orzechy, grzyby, oleje (sezamowy, oliwa z oliwek, słonecznikowy), produkty pełnomleczne, przyprawy (chili, imbir, curry, sos sojowy).
- Należy pić dziennie 6 szklanek wody niegazowanej, do posiłków można popijać czerwone wino wytrawne lub piwo w niewielkich ilościach. Posiłki należy spożywać powoli, celebrując każdy kęs.
Przykładowe menu
Śniadanie 142 kcal
Szklanka herbaty czarnej, zielonej bądź jaśminowej. Sok marchwiowo – jabłkowo – pomarańczowy (200 ml – niskosłodzony), gruszka.
II śniadanie 20 kcal
Sok pomidorowy (200 ml), seler naciowy (150 g).
Obiad 616 kcal
Filet z dorsza w jarzynach zapiekany w folii (450 g), wino białe półwytrawne (120 ml).
Podwieczorek 307 kcal
Sałatka z garści rodzynek (20 g), orzechów włoskich (30 g), banana.
Kolacja 247 kcal
Warzywne risotto doprawione chili, imbirem, pieprzem i solą do smaku.
Składniki risotta: kalafior (150 g), cebulka dymka (50 g), ryż (100 g), olej słonecznikowy (5 ml).