Nie należę do kawoholików. Fakt, że ekspresie u mnie w pracy zalęgła się już nowa cywilizacja i właśnie wymyśliła koło sprawia, że nie tykam tego napoju z rana.

Swojego czasu nadrabiałem to Coca-Colą, ale to także nie jest chyba zbyt dobre rozwiązanie. O tym wiemy i z tym nie dyskutujemy. Są jednak zamienniki, które pomagają pobudzić nawet lepiej od kawy, czy Coca-Coli, a są o wiele bardziej zdrowe.

Właściwości nasion guarany od wieków są znane plemionom Ameryki Południowej.

Wszystko za sprawą kofeiny obecnej w guaranie. Guaranina pobudza na około sześć godzin. Dzięki jej spożyciu otrzymujemy świeża energię. Guaranina jest przyswajana przez organizm znacznie dłużej niż jej kuzynka kofeina. Zawiera też olejki eteryczne oraz adeninę, cholinę i teofilinę. Dzięki takiej bogatej kompozycji pozwala stymulować układ nerwowy. Dzięki temu szybciej się koncentrujemy. Mamy także więcej fizycznej siły, szybciej zapamiętujemy, czy zauważamy u siebie lepszy refleks. Dodatkowo guarana jest bezpieczniejsza od kawy. Nie zawiera szkodliwych dla zdrowia składników. Ma jednak dość mocne działanie moczopędne, co nie każdemu może odpowiadać. Pozwala zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów. Z korzyści tej substancji powinni korzystać szczególnie osoby zmęczone, przepracowane, z problemami z zapamiętywaniem. Guarana pomaga także na bóle głowy oraz potrafi ona zatrzymać proces zlepiania się płytek krwi, który jest niesamowicie niebezpieczny. Dodatkowo guarana posiada silne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu może stanowić ochronę przed bakteriami Salmonelli i E. Coli. Pozytywnie wpływa na samopoczucie osób w depresji, wzmacnia odporność organizmu na stres, a także działa kojąco przy migrenie. Guarana wchodzi w skład proszków przeciwmigrenowych.

Może ona też przydać się osobom, które chcą szybko zrzucić kilka kilogramów.

Jest ona stosowana jako środek odchudzający. Wszystko dlatego, że dostarcza organizmowi większej ilości energii, która może zostać spożytkowana na intensywne ćwiczenia fizyczna. Dodatkowo, guaranina, o której już wyżej wspomniałam, ma właściwości hamujące łaknienie. Często jest wykorzystywana w napojach leczniczych i energetycznych. Guarana odpowiada również za efekt termogeniczny, który prowadzi do utraty zbędnych kilogramów. Kofeina i teobromina działają również jako środki moczopędne. Oznacza to, że promują utratę wody w kanalikach nerkowych, zapobiegając jej wchłanianiu zwrotnemu. Teobromina zawarta w guaranie jest znana z tego, że hamuje apetyt. Dlatego też, spożycie guarany może zmniejszyć zużycie większej ilości kalorii. Warto nadmienić, że składniki guarany nie uzależniają. Jednakże warto zachować ostrożność przy spożywaniu guarany, ponieważ ze względu na zawartość dużej ilości kofeiny, można ją przedawkować.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDbamy o poziom witamin w organiźmie
Następny artykułWitamina C przeciwko chorobom
Z zamiłowania kucharka. Kładę nacisk na naukę zdrowych nawyków żywieniowych. Jej drugą pasją obok pracy są ogród i literatura. Lubi długie spacery po lesie i aktywne formy spędzania czasu. Hoduje psy rasy corgy.