Dzisiaj pozostaniemy w temacie treningu siłowego. Osoby, które trenują, wiedzą, że jest on niesamowitym odciążeniem dla naszego organizmu. Na rynku mamy dostępne różnego rodzaju suplementy i odżywki. Czy warto brać je pod uwagę?
Jeżeli chcemy, aby nasz organizm sprostał takiemu wyzwaniu, jakim jest trening siłowy, to musimy się do niego odpowiednio przygotować. W końcu ciężko jest zrobić stop brzuszków z marszu. Wiele osób stosuje w tym celu różnego rodzaju suplementy i odżywki. Postaram się przybliżyć wam dzisiaj te pojęcia.
Wiele osób żyje w przekonaniu, że odżywki i suplementy dla sportowców to produkty powstałe w wyniku skomplikowanych reakcji chemicznych.
Często wspomina się szczególnie o syntetycznym białku, czy węglach i tzw. „kokszeniu”. Pamiętajmy też, że są też ludzie wierzący, że preparaty te stanowią lepszą alternatywę dla współczesnej żywności. Suplementy, to produkty spożywcze, których celem jest przede wszystkim uzupełnienie naszej diety w niezbędne składniki odżywcze. W dzisiejszych czasach ciężko o dobrze zbilansowaną i zróżnicowaną dietę. Ogromna ilość żywności to nic nie warte i przetworzone produkty. Zakłada się zatem, że suplementy to skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny.
Odżywki natomiast, takie jak koncentraty białkowe, węglowodanowo-białkowe, białkowe czy tłuszczowe klasyfikowane są jako „środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego”.
W kilku słowach można je określić, jako preparaty, których skład lub sposób przygotowania różni się istotnie od środków spożywczych powszechnie spożywanych i zgodnie z informacją zamieszczoną na opakowaniu są wprowadzane do obrotu z przeznaczeniem do zaspokajania szczególnych potrzeb żywieniowych. Wszystko z uwagi na to, że aktywność fizyczna i to znaczna, zwiększa zapotrzebowania na składniki odżywcze, zwłaszcza węglowodany, białko i tłuszcz oraz elektrolity i witaminy.
Nie jest to zatem produkt ani zły, ani dobry.
Możemy traktować je jak pewnego rodzaju uzupełnienie swojej diety. Znam też osobę, która miała problemy z trawieniem żywności i musiała dość mocno suplementować się tego rodzaju produktami, inaczej nie mogłaby w ogóle podjąć się treningów. Zobaczmy w takim razie, co dokładnie powinno znaleźć w torbie treningowej, jeżeli chcemy przejść na suplementację.
Odżywka białkowa
Zacznijmy może od tego, że białko jest podstawowym budulcem mięśni. Dostarcza ono niezbędnych aminokwasów BCAA. Co więcej, musimy pamiętać o tym, że białko w formie szejka ma tą przewagę nad posiłkiem stałym. Wszystko, dlatego że znacznie szybciej się wchłania rozpoczynając proces regeneracji po dużej wysiłku.
Aminokwasy rozgałęzione BCAA
Jest to świetnie źródło energii. Szczególnie wspomaga ono pracujące mięśnie. Znacznie pomaga podnieść próg zmęczenia. Najistotniejsze jest jednak ich działanie antykataboliczne.
Węglowodany
To produkt, którego starają się ludzie unikać ostatnimi czasy. Modne zrobiło się rezygnowanie z węglowodanów. Wszystko dlatego, że popularna zrobiła się dieta przodków, czyli paleo. Pamiętajmy jednak, że w przypadku treningów węglowodany z postaci carbo, w szybki sposób odbudowują uszczuplone zapasy glikogenu.
Kreatyna
Tworzy się w trakcie przemiany materii, występuje głównie w mięśniach i ścięgnach.Jest ona stosowana opcjonalnie. Przydaje się przy w cyklach ukierunkowanych na zwiększenie wytrzymałości, siły, czy budowy masy mięśniowej.