Zdrowie, diety, zdrowe odżywianie

Olej z wiesiołka – nie tylko dla zdrowia ale i urody

Olej z wiesiołka - nie tylko dla zdrowia ale i urody

Nie od dziś wiadomo, że olej z wiesiołka (łac.oleum oenotherae) posiada liczne właściwości prozdrowotne.

Wiesiołek  jest rośliną wieloletnią, dorasta do 1,5 m wysokości.  Pochodzi z Ameryki Południowej, do Europy zaś dotarła w XVII wieku.

Z jego dojrzałych, a następnie oczyszczonych i miażdżonych nasion otrzymuje się bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) olej.

Są to kwasy: cis-linolowy (70%) i gamma-linoleonowy (GLA) (9%) oraz w kwas oleinowy, palmitynowy, fosfolipidy, trójglicerydy i sterole. Organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć sam tych kwasu linolowego, dlatego należy dostarczać go wraz z pożywieniem.  Dzięki udziałowi kwasu GLA, olej z wiesiołka skutecznie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, wzmacnia układ odpornościowy, działa przeciwzapalnie na organizm, przyspiesza gojenie ran, obniża ryzyko zakrzepów, łagodzi bóle przedmiesiączkowe, reguluje prace mózgu oraz ma zbawienny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Przy niedoborze kwasów NNKT skóra jest szorstka i sucha, często rogowacieje. Jesteśmy bardziej podatni na wszelkiego rodzaju alergie i dermatozy.

Zastosowanie oleju z wiesiołka w medycynie

Ma dobroczynny wpływ na serce i naczynia krwionośne i jest skuteczny w leczeniu niepłodności u kobiet (poprawia jakość śluzu płodnego niezbędnego do zapłodnienia, przedłuża fazę poowulacyjną, poprawia ukrwienie śluzówki macicy). Łagodzi dolegliwości klimakterium.

[vlikebox]

Zastosowanie oleju wiesiołkowego w jednostkach chorobowych

Jak go stosować?

Olej z wiesiołka stosuje się: