Kampania Ministerstwa Zdrowia weszła w ostatnim czasie na nowy poziom. Poprzez nowy klip pojawiający się często w reklamach sieci społecznościowych uświadamia wszystkich jak ważne są badania profilaktyczne. Tak jak jest zawarte to w klipie “Możesz być zdrów jak ryba, albo mieć końskie zdrowie, jeśli tylko odpowiednio zadbasz o swój organizm. Co jest najważniejsze? – Profilaktyka, człowieku!” jest całkowitą prawdą.
Tym razem ministerstwo zdrowia zwróciło się z informacją do ludzi młodych, którzy jeszcze nie zdążyli pomyśleć o przebadaniu się. Jest to poważny błąd, gdyż w dzisiejszych czasach, gdy praca wymaga wiele czasu poświęconego przy sprzęcie elektrycznym, a jedyną aktywnością fizyczną jest powrót do domu i przesiadywanie przy grach komputerowych, często odbija się to na zdrowiu fizycznym. Oczywiście, nie liczymy tu jeszcze częstego podjadania niezdrowej żywności podczas długich nocnych sesji. Dlatego też, aby uświadomić osoby, że ruch fizyczny jest potrzebny dla zdrowia, Ministerstwo postanowiło zrobić serię mini-wykładów. Pod przykrywką trenera personalnego, bohater filmów zachęca nas, żeby mieć końskie zdrowie, powinniśmy brać regularnie badania profilaktyczne, a także prowadzić zdrowy tryb życia, wolny od używek oraz szkodliwych nawyków branych często z naszego lenistwa.
Profilaktyka, człowieku!
Patrnerzy kampani, tacy jak Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Towarzystwo Internistów Polskich przekonują nas, że zdrowie jest najważniejsze. Dlatego przestrzegają oni od palenia tytoniu, niskiej aktywności fizycznej, złego odżywiania czy nadmiernemu stresowi, jaki coraz częściej przysparza nam praca. Zlekceważenie tych punktów, nawet wśród młodych ludzi dopiero co rozpoczynających karierę i nowe życie, często sprowadza do wielu chorób układu krążenia oraz układu oddechowego.
Choć tematów na temat zdrowego odżywiania się czy samego stylu życia jest dużo, młodzi dorośli wciąż przywiązują zbyt małą wagę do profilaktyki. Często dzieje się to z obawy przed prawdą, czystej niewiedzy lub ignorowania faktu, że coś może się dziać w naszym organizmie. Niestety, zbyt często słyszy się o przypadkach, gdzie osoby pojawiają się a badaniach, dopiero wtedy gdy dopadnie ich już choroba. Niestety w wielu przypadkach może być to już za późno, gdzie postępująca, a niezdiagnozowana choroba poczyniła już w organizmie nieodwracalne zmiany… Wtedy następnym krokiem, jakim jest kara wiążąca się długoletnim, ale także w wielu przypadkach i naprawdę drogim leczeniem aby zatrzymać choć na chwilę dalsze skutki postępującej choroby. Dlatego tak ważne jest podjęcie wczesnych działań i rutynowe badania profilaktyczne, które mogą zapobiec tego rodzaju sytuacjom.
Częste przypadki młodego człowieka
Wiemy, że wiele osób, szczególnie tych młodych nie jest świadoma, że ich organizm może być też narażony na poważne problemy kardiologiczne czy przewlekłe choroby płuc. Brzmi to odlegle, lecz nie trzeba szukać daleko. Jednym z powodów chorób sercowo-naczyniowych jest znane przez wszystkich podwyższone ciśnienie tętnicze. Niestety trzeba pamiętać o tym, że młody wiek nie chroni nas przed otrzymaniem tej dolegliwości. Niekontrolowane, a tym samym nieleczone nadciśnienie, może być powodem wielu powikłań:
- miażdżycy,
- choroby wieńcowej,
- zawału serca czy
- udaru mózgu.
To samo tyczy się wszelkiego rodzaju chorobom oraz skrzywieniom kręgosłupa. Często wygodna, lecz niezbyt zdrowa pozycja siedząca w naszej pracy bez podjętych działań rehabilitacji czy aktywności fizycznej naraża nasz organizm na ciągłe bóle kości, a nawet sam zanik mięśni i drętwienie. Niestety tego rodzaju problemy możemy wyłapać dopiero po czasie, kiedy często jest już za późno. Podobnie jest z cukrzycą typu II, będącą między innymi efektem problemów z nadwagą czy otyłością, która może jednocześnie prowadzić do uszkodzeń naczyń krwionośnych, a w efekcie zwiększać ryzyko chorób układu krążenia.
Potrzebna jest nam aktywność fizyczna!
“- To był Ambroży. Lubił fast-foody, miał siedzącą pracę, sport lubił… ale tylko oglądać w telewizji. Fajny był z niego gość, ale teraz jak widzisz pracuje na stojąco, bo pikawa mu siadła. Nie bądź jak Ambroży. Bądź jak ja i miej końskie zdrowie. zadbaj o siebie, bo lepiej żyć, niż nie żyć”
Więc jaka jest recepta na zdrowie? Tu muszę przyznać, że Ministerstwo Zdrowia podeszło do tematu z głową, dając porady przydatne dla wszystkich, zarówno starszych, jak i młodszych obywateli naszego kraju.
- okresowe konsultacje z lekarzem rodzinnym, który zdecyduje o koniecznych badaniach,
- kontrola poziomu cholesterolu, cukru czy regularne mierzenie ciśnienia krwi,
- urozmaicona dieta, bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz unikanie wysokotłuszczowych produktów,
- aktywność fizyczna, jak regularny ruch, choćby codzienny spacer czy wchodzenie po schodach, zamiast przemieszczania się windą, dla chociażby minimalnego ożywienia mięśni
- rezygnacja ze szkodliwych używek takich jak papierosy czy alkohol
- ograniczenie długotrwałego stresu, który jeśli już powstanie, gdzie z doświadczenia wiem, że łatwo rozładować go na siłowni lub uprawiając inną aktywność fizyczną